12 niedziela zwykła rok A

cze 23, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

12 Niedziela Zwykła rok A – Ewangelia (Mt 10, 26 – 33)

Młodzieniec, zmagający się z poczuciem beznadziejności i braku wartości, odwiedza mędrca, szukając odpowiedzi na swoje życiowe dylematy. W odpowiedzi na jego skargi, mędrzec podarowuje mu tajemniczy kamień, który staje się kluczem do nieoczekiwanych odkryć. Opowieść o wartości kamienia staje się metaforą dla głębokiej prawdy, że każdy człowiek ma nieskończoną wartość w oczach Boga.

Zapraszam byśmy razem popatrzyli na temat Dnia Ojca i genezy tego święta, przypominając nam, jak ważne jest okazywanie miłości i szacunku dla naszych ojców. Zapraszam do wspólnego odkrywania inspirujących historii, która skłaniają do refleksji nad wartością życia i naszej roli w świecie.

Zapraszam na rozważanie na 12 niedzielę zwykłą rok A

Twoja wartość

Zapraszam na szklankę dobrej rozmowy. Do pewnego mędrca przychodzi młodzieniec i skarży się. Moje życie nie ma żadnej wartości. Nie wiem, po co żyję. Nie mam po co żyć. Mędrzec wyciąga z kufra kamień i mówi Weź ten kamień i z nim na targ. Jak ktoś podejdzie, to pokaż dwa palce. Chłopak wykonuje zadanie. Idzie na targ. Stawia kamień na stoliku. Podchodzi jakaś kobieta. Ten wyciąga. Pokazuje dwa palce. Aha, tam za niego dwa dolary. Bardzo piękny kamień. Przyda mi się w ogródku. Postawię go wśród kwiatów. Będzie piękną ozdobą. Chłopak bierze z powrotem ten kamień i idzie z nim do mędrca. Mówię Teraz masz drugie zadanie. Weź ten kamień i z nim do jubilera. Połóż go na ladzie. Też pokaż dwa palce. Chłopak idzie do jubilera, kładzie kamień, wyciąga dwa palce. Jubiler mówi Słuchaj, to jest bardzo cenny szlachetny kamień. Dam ci za niego 2000 dolarów, tak jak chcesz. Ale skąd go masz? Chłopak wraca z powrotem do ręce mówi. A teraz trzecie zadanie wyjść tynkami i do muzeum. Pokaż go. Dialogowi Specjaliści od antycznych kamieni. Chłopak bierze kamień do muzeum. Zgodnie z poleceniem pokazuje dwa palce. Mówi No tak, oczywiście, że dostanie za niego spokojnie 200 tysięcy dolarów. To jest nie dość, że szlachetny kamień, to jeszcze mający tysiące lat jest bezcennym zabytkiem. Zaraz. Skąd go wziąłeś? Mędrzec mówi Widzisz, są miejsca, gdzie sprzedasz się bardzo tanio, ale pamiętaj.

W oczach Boga masz nieskończoną wartość. I o tym mówi dzisiejsza Ewangelia. Pan Jezus mówi Nie bójcie się ludzi tego świata. Oni zabijają ciało, ale nic zrobić nie mogą. Patrzcie raczej na Ojca. Popatrzcie, jaką wartość macie w Jego oczach.

Żaden, nawet najmniejszy wróbel nie spadnie z nieba bez jego zgody. A przecież dwa wróble sprzedaje się za jednego asa. O co tu chodzi? Szesnaście asów to była dniówka do jednego wróble. Żeby go kupić, trzeba było pracować tylko 20 minut, a więc żadna wartość. 20 minut pracy. Taki mały wróbelek. Bez takiej małej wartości. Zwierzątko. A Pan Bóg troszczy się o Niego i z nieba śledzi całe Jego życie. Jesteście o wiele bardziej, o wiele więcej warci niż wiele wróbli. U was nawet wszystkie włosy na głowie są policzone. Kto z was teraz odpowie, ile ma włosów na głowie? Nie wiemy tego. No chyba, że ktoś nie ma włosów i jest łysy, to powie ile ma zero. Natomiast nikt inny z nas tego nie powie. Pan Bóg to wie. Wszystkie włosy są policzone, nawet ponumerowane. Moi kochani, mamy niesamowitą wartość w oczach Boga i kocha nas nieskończoną miłością.

Dzień Ojca

Znajdujemy się w kalendarzu w okolicach Dnia Ojca 23 czerwca. Czy ktoś może wie, skąd pochodzi Dzień Ojca? Jaka jest geneza tego święta? Otóż pomysłodawczynią Dnia Ojca jest Amerykanka Sonya Smart. Pewnego razu uczestniczyła w swoim kościele w nabożeństwie Dniu Matki i słuchała pięknego kazania o Dniu Matki, o matce. I wtedy przed oczami stanął jej jej ojciec. Mama zmarła i w dzieciństwie tata wrócił z wojny i w sposób bohaterski, piękny wychował sześcioro dzieci ją i pięciu braci jej przed oczyma. Marcowy wieczór, kiedy dowiedzieli się, że ciężko chora mama zmarła. I wtedy siedmiolatek, jej braciszek, nie wytrzymał. Był mróz i śnieg i on wyszedł bez ubrania. Wyleciał z domu zrozpaczony, prosto przed siebie. Tata wybiegł, żeby go znaleźć. Zaniósł go do domu, siadł z nim przy kominku, przytulił i zaczął śpiewać piosenkę. I chłopczyk zasnął w jego ramionach. I tak później wyglądało całe ich życie w ramionach dobrego ojca, który ich wychował, doprowadził do dojrzałości.

I teraz pomyślała to jest niesprawiedliwe, że jest Dzień Matki, a nie ma Dnia Ojca. Najpierw przekonała burmistrza swojego miasteczka, żeby w mieście zaczęli obchodzić Dzień Ojca. Potem w całym stanie, gdzie mieszkała. A potem prezydent Nixon wprowadził Dzień Ojca w całych Stanach Zjednoczonych. Moi kochani, w Dniu Ojca 23 czerwca. O naszych tatusia. Odwiedzimy ich albo zadzwonimy. Porozmawiajmy. Jeśli są już po tamtej stronie życia, pomódlmy się za nich. Ale pamiętajmy też o najlepszym Ojcu, nie tylko w Dniu Ojca, ale każdego dnia o tym Ojcu, dla którego jesteśmy o wiele więcej warci niż wszystko inne razem. Wzięty jest najlepszym Ojcem. W jego oczach mamy nieskończoną wartość, a w Jego ojcowskich ramionach jesteśmy najbardziej bezpieczni. Pan z wami niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty. Amen.

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie 12 Niedziela Zwykła rok A – Młodzieniec, zmagający się z poczuciem beznadziejności i braku wartości, odwiedza mędrca, szukając odpowiedzi na swoje życiowe dylematy. W odpowiedzi na jego skargi, mędrzec podarowuje mu tajemniczy kamień, który staje się kluczem do nieoczekiwanych odkryć. Opowieść o wartości kamienia staje się metaforą dla głębokiej prawdy, że każdy człowiek ma nieskończoną wartość w oczach Boga.

Co nas czeka przez wakacje?

Moi Kochani, dziękuję wszystkim, którzy wspierają nasz kanał poprzez zamówienie szklanki, także poprzez naciśnięcie przycisku WSPARCIE. Jest już coraz więcej wspierających. Za wszystkie komentarze, lajki, subskrypcje bardzo, bardzo dziękuję. Życzę dobrych wakacji. Nie dlatego, żebyśmy się mieli rozstać. Przez wakacje będziemy się dalej widzieli, a nieraz pewnie będę do Was mówił z miejsca, które odwiedzę w czasie wakacji. Do zobaczenia za tydzień. 

 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Nasz najlepszy ojciec jest stwórcą świata. Moi kochani. Stworzył piękny świat, w którym żyje wiele żywych istot. I właśnie o różnorodności gatunków, która sama w sobie jest wartością, będą dopowiadać, czyli opowiadać dopowiedzenia. Ksiądz Piotr i ksiądz Mateusz. Warto posłuchać. Myślę, że warto się rozejrzeć też w swojej okolicy i zobaczyć ile roślin i zwierząt nas otacza. Różnorodność gatunków, którą człowiek niestety chce zastąpić swoim sztucznym światem, co nie zawsze, a najczęściej nie wychodzi nam na dobre.

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Wnikliwe spojrzenie papieża, który przygląda się światu, dostrzega nie tylko problem związany z glebą, powietrzem i wodą. Papież widzi znacznie szerzej i głębiej skupiając uwagę na różnorodności biologicznej. Jakie to ma znaczenie dla nas i jakości naszego życia? Laudato Si pkt. 32-42

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

1. czytanie (Jr 20, 10-13)

Pan czuwa nad sprawiedliwym

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Rzekł Jeremiasz:

«Słyszałem oszczerstwo wielu: „Trwoga dokoła! Donieście, donieśmy na niego!” Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mojego upadku: „Może on da się zwieść, tak że go zwyciężymy i wywrzemy pomstę na nim!”

Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą. Panie Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego i który patrzysz na nerki i serce, dozwól, bym zobaczył Twoją pomstę na nich. Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę.

Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana! Uratował bowiem życie ubogiego z ręki złoczyńców».

Psalm (Ps 69 (68), 8-10. 14. 17 i 33. 34-35 (R.: por. 14c))

W Twojej dobroci wysłuchaj mnie, Panie

Dla Ciebie znoszę urąganie, hańba twarz mi okrywa, †
dla braci moich stałem się obcym *
i cudzoziemcem dla synów mej matki.
Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera *
i spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie.

W Twojej dobroci wysłuchaj mnie, Panie

Panie, modlę się do Ciebie *
w czas łaski, o Boże.
Wysłuchaj mnie w Twojej wielkiej dobroci, *
w Twojej zbawczej wierności.

W Twojej dobroci wysłuchaj mnie, Panie

Wysłuchaj mnie, Panie, †
bo miłość Twoja jest łaskawa, *
spójrz na mnie w ogromie swego miłosierdzia.
Patrzcie i cieszcie się, ubodzy, *
niech ożyje serce szukających Boga.

W Twojej dobroci wysłuchaj mnie, Panie

Bo Pan wysłuchuje biednych *
i swoimi więźniami nie gardzi.
Niechaj Go chwalą niebiosa i ziemia,
morze i wszystko, co w nim żyje.

W Twojej dobroci wysłuchaj mnie, Panie

2. czytanie (Rz 5, 12-15)

Adam jest typem Chrystusa

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:

Przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli. Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem Tego, który miał przyjść.

Ale nie tak samo ma się rzecz z przestępstwem, jak z darem łaski. Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.

Aklamacja (Por. J 15, 26b. 27a)

Alleluja, alleluja, alleluja

Świadectwo o Mnie da Duch Prawdy
i wy także świadczyć będziecie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Mt 10, 26-33)

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich apostołów:

«Nie bójcie się ludzi! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.

Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie».

12 Niedziela zwykła rok A rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...