7 Niedziela Zwykła rok A

lut 16, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

7 Niedziela Zwykła rok A – Ewangelia (Mt 5, 38-48)

Moc przebaczenia – historia św Rity i przykład z życia Edisona pokazują jak bezcenna wartość przebaczenia. To wielka oczyszczająca i motywująca siła przebaczenia. Jak przebaczenie może odmienić życie?

Zapraszamy na rozważanie 7 Niedziela zwykła rok A – Moc przebaczenia – zapraszam.

Ponadczasowa wartość PRZEBACZENIA

Moi drodzy, dzisiaj mowa czytaniach mszalnych o przebaczeniu. Mojżesz słyszy od Pana Boga wezwanie, żeby nie żywił nienawiści jego lud do braci i żeby nie szukać pomsty, co w tamtych czasach było bardzo cenne. A Pan Jezus idzie o wiele dalej. Mówi, żeby miłować swoich nieprzyjaciół – bo co za nagrodę może otrzymać człowiek, jaka to zasługa, kiedy się miłuje tylko tych, którzy nas kochają?

Moi kochani, przypomniał mi się taki żart: Do rabbiego przychodzi dwóch braci, którzy byli z sobą skłóceni od długiego, długiego czasu. Rabbi jest mediatorem, chce ich pojednać i udaje się. Kiedy już sobie przebaczają, a zbliżał się Nowy Rok, rabbi mówi: A teraz na znak przebaczenia podajcie sobie ręce i złóżcie sobie życzenia noworoczne. Jeden z braci mówi do drugiego: Słuchaj, życzę ci tego, czego ty mi życzysz. A ten mówi: Patrz, rabbi, on znowu zaczyna. To tylko żart. Natomiast o wiele smutniejsze jest nie przebaczenie w prawdziwym, realnym życiu.

Elizabeth Barrett Browning poetka angielska, jedna z najwybitniejszych kobiecych autorek epoki wiktoriańskiej

Jest taka znana wiktoriańska poetka angielska – Elizabeth Barrett. Żyła w dziewiętnastym wieku. Piękna postać, jeszcze piękniejsza poezja, natomiast dość dramatyczne życie, dlatego, że jej ojciec był tyranem, był apodyktyczny i właściwie nie zaakceptował, nie zaaprobował małżeństwa żadnego ze swoich dzieci. Kiedy wyszła za mąż za Roberta Browninga, ten kandydat nie spodobał się ojcu i ojciec wydziedziczył swoją córkę. Elizabeth z mężem wyjechali do Włoch, jednak ona cały czas bardzo kochała tatę i przez dziesięć lat w regularnych odstępach pisała do niego piękne listy, prosząc o wybaczenie, chociaż nic złego nie zrobiła, mówiąc jak go bardzo kocha.

I co się okazało? Po 10 latach przychodzi paczka, w paczce pudełko, a w pudełku wszystkie listy w nieotwartych kopertach. Ojciec odesłał jej te listy. Mówią krytycy literatury, że na tym zyskała bardzo literatura światowa, ponieważ te listy są arcydziełem, natomiast stracił ich związek. Gdyby ojciec otworzył te koperty, przeczytałby, jak bardzo go kocha, jak bardzo za nim tęskni, na pewno by się skruszył, ale nie dał sobie tej szansy. Czy w moim życiu nie ma takich nieotwartych kopert, nieotwartych listów?

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie 7 Niedziela Zwykła rok A – Moc przebaczenia.

Lubimy słuchać historii o przebaczeniu – historia z życia Thomasa Edisona

Moi kochani, kiedy słyszymy o przebaczeniu, to już samo słuchanie takich historii sprawia radość w sercu, że człowiek czuje się lepiej. Jest taka książka „Niezwykli przyjaciele”. Napisał ją James Newton. Podaje w niej biografie znanych osób, m.in. Thomasa Edisona, wynalazcy chociażby żarówki i mówi o pewnym zdarzeniu z jego życia

Otóż kiedy powstawały pierwsze żarówki, powstawały w laboratorium i nad jedną żarówką pracowano, całe kolegium pracowało 24 godziny. Podaje takie zdarzenie, że po 24 godzinach pracy całego zespołu udało się wreszcie zrobić jedną z pierwszych żarówek. Był tam najmłodszy z nich, taki chłopiec. Edison daje mu tę żarówkę i mówi: Odnieś ją na miejsce. Chłopczyk bierze tę żarówkę bardzo ostrożnie widzi, jak się nad nią napracowano, jest to skarb, bardzo droga rzecz. Idzie po schodach i nagle z wrażenia wypuścił tę żarówkę, oczywiście się rozbiła na schodach. Podobno Edison zareagował na to z wielkim spokojem. Na drugi dzień przystąpili do pracy, kolejne 24 godziny pracy.

Powstała nowa żarówka. I co zrobił Edison? Woła tego samego chłopca i znowu każe mu zanieść żarówkę. Daje mu jeszcze jedną szansę. Nie tylko wspaniały odkrywca, ale dobry człowiek. Wiedział, że ten chłopczyk po tym drugim doświadczeniu, po tej drugiej szansie, nie będzie pewnie do końca życia miał wyrzutów sumienia, że rozbił żarówkę. Kiedy o tym słyszymy, serce rośnie, rodzi się radość. To jest przebaczenie, tajemnica przebaczenia. Jezus wie, o czym mówi.

Mój patron na ten rok – święta Rita z Cascii

Moi kochani, muszę się czymś pochwalić. Nie wiem, czy ktoś z was losował, w internecie można było wylosować patrona na dany rok i wylosowałem w tym roku świętą Ritę z Cascii. Bardzo się ucieszyłem. Dlaczego Święta Rita jest kojarzona z płatkami róż? O tym zaraz powiem, ale moi kochani, to jest najwspanialsza patronka od spraw trudnych, a zwłaszcza gdy chodzi o relacje między ludźmi.

Poznała męża. W tamtym czasie obowiązywało prawo vendetty, zemsty. Rody były zwaśnione i mąż bardzo często toczył walki, boje ze zwaśnionym rodem. Rita patrzyła na to z wielkim cierpieniem. Modliła się o to, by przebaczył. Jakoś to nie wychodziło. I w końcu modlitwą, ale przede wszystkim wielką miłością, dobrocią przekonała męża, żeby przebaczył. Mąż był przekonany, ale ten przeciwny im ród – nie. Pewnego razu napadli na męża i go zamordowali. Rita bardzo to przeżyła, natomiast w jej sercu była jakaś nadzieja, iskra Bożej radości, że mąż umarł pojednany z Bogiem, nie żywiąc urazy do tych prześladowców. Ale było dwóch synów, bliźniaków i ci dwaj synowie byli nieprzejednani. Nie tylko prawo miejscowe, niepisane, ale ich serce kazało pomścić się na ojcu. Modliła się za nich. Prosiła Pana Boga, by nie dopuścić do kolejnej zbrodni. I wyobraźcie sobie, że ci dwaj synowie zachorowali i zmarli. Rita przyjęła ich śmierć ze spokojem. Dla niej było ważne to, że nie ulegli pokusie pomsty, że został przerwany łańcuch zemsty, vendetty.

Miała 36 lat i postanowiła wstąpić do klasztoru augustianek. Była wdową, co w tamtym czasie nie było częste w zgromadzeniach zakonnych. Siostry mówią: No dobrze, ale wasz ród jest zwaśniony. I któraś z sióstr mówi: Jeżeli uda ci się doprowadzić do pojednania zwaśnionych rodów, przyjmiemy cię do klasztoru. Wyobraźmy sobie, że Rita przystąpiła do tego dzieła i z Bożą pomocą pojednała zwaśnione rodziny. 

Znak róży świętej Rity

Skąd ta róża? Otóż pewnego dnia, kiedy już była bardzo chora, przyszła do niej kuzynka. I Rita mówi, chociaż był to środek zimy: Mam do ciebie prośbę. Idź i przynieś mi róże, idź do ogrodu, przynieś róże. Kuzynka, nie chcąc martwić chorej krewnej, pewnie nie licząc na to, że uda się jej przynieść różę, bo to była zima, poszła do ogrodu i znalazła tam rzeczywiście kwitnący kwiat różany. Wzięła i przyniosła te róże. Może się zastanawiamy, dlaczego taki cud. Hagiografowie to tłumaczą w następujący sposób: Pan Bóg pokazał, że ten drobiazg, ten cud był dany Ricie po to, żebyśmy wierzyli, że ona jest rzeczywiście dobrą patronką w sprawach beznadziejnych.

Módlmy się do świętej Rity, prosząc, żeby te trudne sprawy, a tam, gdzie są relacje między ludźmi, to może trudno nazwać beznadziejnymi, ale na pewno bardzo trudnymi, żeby żeby św. Rita pomogła nam uzdrowić, pogłębić nasze relacje. A nic tak nie łączy jak szklanka dobrej herbaty, szklanka dobrej rozmowy. Ręczę za to, że przy herbacie nie tylko łatwiej się pojednać, ale łatwiej w ogóle nie doprowadzić do tego, żeby trzeba było się pojednywać. A więc dobrej herbaty, dobrej rozmowy! Pan z Wami. Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty. 

Powitanie nowych widzów na kanale

Witam wszystkich nowych widzów na naszym kanale, a jest ich bardzo wielu. Może to nieskromnie się pochwalić, że w ostatnim czasie przybyło nas tysiąc. Jest nas ponad 26 tysięcy już subskrybujących kanał. Dziękuję z całego serca za komentarze, za lajki, za to, że jesteśmy razem, że łączy nas także i ta szklanka. Moi Kochani, cieszę się, że tak wielu z nas zamówiło sobie taką szklankę. Ja, widzicie trzymam ją w ten sposób, nawet nie trzeba za uszko. Mimo, że herbata jest gorąca naprawdę, to jednak szklanka nie parzy, bo jest termiczna. Jeżeli ktoś by chciał taką szklankę pozyskać, to tam można sobie włączyć ten link, będzie wszystko podane. 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Dzisiejsze „Dopowiedzenia” są naprawdę bardzo ciekawe. Moi kochani, w Biblii jest takie zdanie, znamy je dobrze: Jeśli nie uwierzycie, nie zrozumiecie. Tak przetłumaczyli greccy tłumacze w Septuagincie. Papież Franciszek mówi, że w oryginale hebrajskim jest nieco inaczej: Jeśli nie uwierzycie, nie ostoicie się, więc zupełnie inna wymowa – nasze być albo nie być zależy od wiary. Dlaczego tak akurat napisali greccy tłumacze? No to już posłuchajmy „Dopowiedzeń”. No ciekawe, nie? Ładne to jest to, to jest dobre. To jest dobry Beispiel do kazania, z tą wiarą. – To jest wampiryzm intelektualny:) A co to jest „Beispiel”? To jest przykład po niemiecku.

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Jeżeli nie uwierzycie nie zrozumiecie a a greckim tekście brzmi to jeśli nie uwierzycie nie ostoicie się. Takie słowa usłyszał król Achaz od Izajasza – w jakim kontekście? Kim był Achaz? Czy wiara pomaga rozumieć wszystko ?

Zapraszamy na dopowiedzenia do encykliki Lumen Fidei pkt. 23-24

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

7 Niedziela zwykła rok A

1. czytanie (Kpł 19, 1-2. 17-18)

Przykazania miłości bliźniego

Czytanie z Księgi Kapłańskiej

Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do całej społeczności Izraelitów i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!

Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie ponieść winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!»

Psalm (Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 8 i 10. 12-13 (R.: por. 8a))

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby.
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Miłosierny jest Pan i łaskawy, *
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie postępuje z nami według naszych grzechów *
ani według win naszych nam nie odpłaca.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Jak odległy jest wschód od zachodu, *
tak daleko odsuwa od nas nasze winy.
Jak ojciec lituje się nad dziećmi, *
tak Pan się lituje nad tymi, którzy cześć Mu oddają.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

2. czytanie (1 Kor 3, 16-23)

Prawdziwa mądrość to trwać przy Chrystusie

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście.

Niechaj się nikt nie łudzi. Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość. Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga. Zresztą jest napisane: «On udaremnia zamysły przebiegłych» lub także: «Wie Pan, że próżne są zamysły mędrców».

Niech się przeto nie chełpi nikt z powodu ludzi! Wszystko bowiem jest wasze: czy to Paweł, czy Apollos, czy Kefas; czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe, wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus – Boga.

Aklamacja (1 J 2, 5)

Alleluja, alleluja, alleluja

Kto zachowuje naukę Chrystusa,
w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Mt 5, 38-48)

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?

Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

7 Niedziela zwykła rok A rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...