Niedziela Trójcy Świętej rok A

cze 6, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

Niedziela Trójcy Świętej rok A – Ewangelia (J 3, 16-18)

Żyjemy w świecie w którym nieobce są intrygi i wszelkiego rodzaju iluzje. Warto wiedzieć, że iluzje są także możliwe w świecie duchowym. Przypomnę dziś scenę z kultowego filmu, która pomoże nam zrozumieć głęboką prawdę zawartą w dzisiejszej liturgii słowa. Wspomnę także postać misjonarki Gladys Aylward angielskiej misjonarki w Chinach. Pod koniec nagrania zapraszam na kilka ogłoszeń, odnośnie do naszych planów na nowe produkcje:)

Zapraszam na rozważanie na rozważanie na Uroczystość Najświętszej Trójcy rok A

 

Iluzja potrafi nas oszukać

Zapraszam na szklankę dobrej rozmowy. W filmie „Vabank 2”, który należy już do klasyki polskiego kina, jest takie zdarzenie, które jest chyba kultowym wydarzeniem z polskich filmów. Otóż Kramer, czarny charakter tego filmu, ucieka z więzienia i ma do podjęcia w banku w Zurichu dużą kwotę pieniędzy. Jego przeciwnicy, którzy słusznie chcą uknuć intrygę, bo na to sobie zasłużył, kombinują, jak to zrobić. Aranżują ten wyjazd do Szwajcarii wprowadzając Kramera w iluzję. Najpierw podstawiają samochód, który wiezie go do fałszywego przejścia granicznego. Na tym fałszywym przejściu są polscy policjanci, celnicy – oczywiście, oczywiście czas II wojny światowej, potem jest granica niemiecka. Niemcy, hitlerowcy przeszukują dokumenty, zaglądają do samochodu.

To są wszyscy aktorzy ze studia filmowego wynajęci przez Kwintę. Potem jadą dalej. Widzą niemieckie napisy, niemieckie nazwy miejscowości. W końcu docierają do banku w Zurichu i przed tym bankiem, „niby bankiem”, Kramer staje i mówi: „Alpy, ach, tu się oddycha! W końcu czuję się wolny”. Wszystko było od początku do końca zagrane. Na drugi dzień Kramer budzi się w łóżku przypięty kajdankami do policjanta Przygody, który wreszcie go złapał, też nie wiedząc, gdzie się znajduje, bo on też również był ofiarą takiej intrygi. Aktorzy, fałszywe nazwy miejscowości, zaaranżowana trasa – Kramer żył w iluzji, myśląc, że jest w Szwajcarii, w Zurichu, tymczasem znalazł się w więzieniu z kajdankami na rękach.

Moi kochani, szatan wprowadza nas w podobną iluzję. I tak jak ten Kramer przed bankiem fałszywym w Zurichu powiedział: „Nareszcie stałem się wolny, jak tu się oddycha!”, człowiek, który daje się zwieść szatanowi również myśli, że jest wolny. Ilu dzisiaj mówi: Nareszcie jestem wolny! Wyzbyłem się wszystkich obciążeń, mogę sobie żyć, oddychać pełną piersią! Tymczasem są w szponach szatana. Kapitalna scena, bardzo pasująca właśnie do historii życia człowieka, który dał się oszukać diabłu. I myślę, że, niestety, wielu z nas dzisiaj ulega tej iluzji, żyjąc przez pewien krótszy czy dłuższy czas, w przekonaniu, przeświadczeniu, że żyją w prawdziwej wolności.

Najważniejsze zdanie w Biblii

 Mamy dzisiaj uroczystość Trójcy Przenajświętszej i w ewangelii usłyszeliśmy jedno, o ile nie najważniejsze to jedno z najważniejszych zdań całej Biblii. Ewangelia świętego Jana, rozdział trzeci, wiersz szesnasty: Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Zauważmy – tutaj każde słowo jest istotne. Ja bym chciał zwrócić uwagę na słowo: „każdy”. Każdy został zbawiony. A drugie słowo bardzo istotne: „Kto w niego wierzy”.

Jak ważna jest wiara. A wiemy, że wiara to nie wiedza, że Bóg istnieje, że jest Trójcy Jedyny, to nie znajomość teologii i nauki dotyczącej Trójcy Świętej, bo szatan też wie i w ten sposób wierzy, ale drży ze strachu przed Bogiem, nienawidzi Go. Wiara to zawierzenie Bogu, zaufanie Bogu, a nie diabłu. Zaufanie Bogu, a nie światu. Człowiek, który wierzy, to ktoś, kto zdaje się całkowicie na Boga.

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie Niedziela Trójcy Przenajświętszej rok A – Żyjemy w świecie w którym nieobce są intrygi i wszelkiego rodzaju iluzje. Warto wiedzieć, że iluzje są także możliwe w świecie duchowym. Przypomnę dziś scenę z kultowego filmu, która pomoże nam zrozumieć głęboką prawdę zawartą w dzisiejszej liturgii słowa. Wspomnę także postać misjonarki Gladys Aylward angielskiej misjonarki w Chinach. Pod koniec nagrania zapraszam na kilka ogłoszeń, odnośnie do naszych planów na nowe produkcje:)

Gladys Aylward

Jest taka postać z historii chrześcijaństwa, chyba nie była katoliczką, była protestantką – piękna postać: Gladys Aylward. Była misjonarką, która działała w Chinach. Nawet powstał film na jej temat pod tytułem: Gospodarka szóstego dobrodziejstwa”, a w rolę tej misjonarki wcieliła się wspaniała aktorka Ingrid Bergman. Otóż jest tam taka scena, że ta misjonarka Gladys Aylward przeprowadza grupę dzieci, to jest 100 sierot, którymi się opiekuje, ucieka przed Japończykami, którzy zaatakowali Chiny. Ucieka z dziećmi, żeby uchronić je przed śmiercią i musi się przedrzeć przez pasmo górskie.

Niesamowicie wyczerpująca wyprawa. Ona już traci nadzieję, wpada w rozpacz. Pewnego razu po nieprzespanej nocy jest całkowicie załamana i nie wie, czy da radę iść dalej. Wtedy podchodzi do niej jedna dziewczynka, jedno z tych dzieci, trzynastoletnia dziewczynka i przypomina postać Mojżesza i mówi: Proszę pani, Mojżesz też nie miał łatwo, kiedy prowadził Izraelitów przez pustynię, kiedy musiał przejść z nimi przez Morze Czerwone. Ale przeszedł. Pan Bóg mu pomógł. Załamana misjonarka mówi: Tak, ale ja nie jestem Mojżeszem. Na to ta dziewczynka: Owszem, ale Jahwe nadal jest Bogiem.

Pan Bóg nadal jest Bogiem. Nie jesteś Mojżeszem, nie jesteś Abrahamem. Ja też nie jestem. Jestem słabym człowiekiem. Daleko mi do tych postaci. Natomiast Pan Bóg jest nadal Bogiem. Zaufaj Mu. Trójca Święta to nie obiekt do wierzenia w tym sensie, że chcemy intelektualnie poznać jak te trzy osoby Boskie Trójcy są jednym Bogiem. Ale Trójca Święta to Bóg, który kocha nas nieskończoną miłością, któremu warto zaufać. Tak na całego. On nadal jest Bogiem. Pan z wami. Niech was błogosławi Wszechmogący Ojciec i Syn, i Duch Święty. Amen.

🟢 👨‍🍳👉 Jak przygotować OWIES na WIELKANOC 

🟢 🍰 PRZEPIS NA BARANKA WIELKANOCNEGO – przepis na biszkopt 

Powitanie widzów i ogłoszenia

Moi kochani, biskup Roman, który jest biblistą, nie tylko z pasji, ale z wykształcenia, bo jest profesorem biblistyki, w swoim podcaście, zachęcam do obejrzenia, to zdanie: J 3,16, o którym przed chwilą mówiłem, nazwał najważniejszym zdanie Biblii. Skoro to jest najważniejsze zdanie, to koniecznie trzeba o nim więcej posłuchać. Zachęcam, zapraszam. Zbliżają się wakacje, ale my twardo pracujemy nadal. Przygotowujemy bardzo ciekawy podcast na YouTubie poświęcony zetknięciu chrześcijaństwa ze starożytnością. Będzie na co popatrzeć. Zachęcam, żeby sobie ten kanał zasubskrybować. Co do szklanek – już są dostępne. Tutaj jest informacja, jak je można zdobyć. Zapraszamy. 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

„Laudato si”, niezwykle ciekawa i oryginalna encyklika, po raz pierwszy na ten temat napisana encyklika papieska. Na to wszystko, o czym ona mówi, można spojrzeć z dwóch perspektyw: z perspektywy ekologa i spojrzeniem teologa. Ciekawe, który z księży – Piotr czy Mateusz, podejmie tę perspektywę teologiczną, a który wcieli się ekologa…

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Rozpoczynamy kolejny rozdział encykliki i już w samym tytule odkrywamy zaproszenie do ciekawych odkryć dla wartości naszej wiary i Boga, który ją buduje. Papież zaprasza nas do spotkania z Bogiem, który już nie tylko jest przewodnikiem na drodze wiary, ale staje się budowniczym i to budowniczym naszych relacji. 

Zapraszamy Lumen Fidei pkt 51-52

 

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

1. czytanie (Wj 34, 4b-6. 8-9)

Bóg miłosierny i łagodny

Czytanie z Księgi Wyjścia Mojżesz, wstawszy rano, wstąpił na górę, jak mu nakazał Pan, i wziął do rąk tablice kamienne. A Pan zstąpił w obłoku, i Mojżesz zatrzymał się koło Niego, i wypowiedział imię Pana. Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność». Natychmiast Mojżesz skłonił się aż do ziemi i oddał pokłon, mówiąc: «Jeśli darzysz mnie życzliwością, Panie, to proszę, niech pójdzie Pan pośród nas. Jest to wprawdzie lud o twardym karku, ale przebaczysz nasze winy i nasze grzechy, a uczynisz nas swoim dziedzictwem».

Psalm (Dn 3, 52. 53-54. 55-56 (R.: por. 52b))

Chwalebny jesteś, wiekuisty Boże

Błogosławiony jesteś, Panie, Boże naszych ojców, * pełen chwały i wywyższony na wieki. Błogosławione jest imię Twoje † pełne chwały i świętości, * uwielbione i wywyższone na wieki. Chwalebny jesteś, wiekuisty Boże Błogosławiony jesteś w przybytku Twojej świętej chwały, * uwielbiony i przesławny na wieki. Błogosławiony jesteś na tronie swojego królestwa, * uwielbiony i przesławny na wieki. Chwalebny jesteś, wiekuisty Boże Błogosławiony jesteś Ty, co spoglądasz w otchłanie, † który zasiadasz na Cherubach, * pełen chwały i wywyższony na wieki. Błogosławiony jesteś na sklepieniu nieba, * pełen chwały i wywyższony na wieki. Chwalebny jesteś, wiekuisty Boże

2. czytanie (2 Kor 13, 11-13)

Pozdrowienie w imię Trójcy Świętej

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian Bracia, radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, bądźcie jednomyślni, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju będzie z wami. Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem! Pozdrawiają was wszyscy święci. Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!

Aklamacja (Por. Ap 1, 8)

Alleluja, alleluja, alleluja

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, Bogu, który jest i który był, i który przychodzi. Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (J 3, 16-18)

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

Słowa Ewangelii według Świętego Jana Jezus powiedział do Nikodema: «Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego». Niedziela Trójcy Przenajświętszej rok A/B/C Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum
Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...