5 Niedziela Wielkanocna rok A

maj 19, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

5 Niedziela Wielkanocna rok A – Ewangelia (J 14, 1-12)

Świat czasem myli się w swoich ocenach – Bóg nigdy! Może znasz monumentalne dzieło obraz Salvadora Dali – „Chrystus św. Jana od Krzyża”, które zostało kupione przez dyrektora Muzeum w Glasgow, za 8 tysięcy funtów w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, a dzisiaj jest warte ponad 80 milionów funtów i jest najbardziej lubianym dziełem sztuki w całej Szkocji. Przy zakupie dzieła wystąpiła nagonka ze strony profesorów i studentów sztuki, którzy uznali ten zakup za głupotę. Może znasz również historię wyboru papieża Leona XIII, miał być papieżem przejściowym – a okazał się niesamowitym papieżem patrzącym w przyszłość, a jego encykliki otworzyły całkiem nowy rozdział w historii Kościoła. Świat czasem myli się w swoich ocenach – Bóg nigdy! Postawny ma Boże podpowiedzi na Boże wskazówki.

Zapraszamy na szklankę dobrej rozmowy:) Świat czasem myli się w swoich ocenach – Bóg nigdy! – zapraszam na rozważanie 5 Niedziela Wielkanocna rok A

Odrzucony niechciany obraz

Zapraszam na szklankę dobrej rozmowy. W Galerii Obrazów i Muzeum w Glasgow – Kelvingrove Gallery znajduje się monumentalne dzieło Salvadora Dali „Chrystus Świętego Jana od Krzyża”. Ten, kto był i widział to dzieło tam na żywo, mógł dostać zawrotu głowy. To dzieło w sposób piorunujący oddziałuje na widza. Jest genialne. Nabył go w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku ówczesny dyrektor tej galerii obrazów, Tom Honeyman. Kupił ten obraz za 8 tysięcy funtów. To była niewielka suma. I rozpoczęła się straszna nagonka.

Przeżył niesamowite przykrości. 300 profesorów i studentów sztuki w tamtym czasie powiedziało, że to już nie są czasy na to, by do galerii nabywać obrazy z zakresu sztuki sakralnej, że lepiej byłoby kupić obraz któregoś z lokalnych twórców. Jednak on to przezwyciężył, mimo że nie miał łatwej sytuacji. Jednogłośnie ci profesorowie i studenci uznali ten zakup za głupotę. Dzisiaj obraz jest wart ponad 80 milionów funtów. Ubiegają się o niego wszystkie galerie świata. Jest najbardziej lubianym, jak pokazują badania, obrazem i dziełem sztuki w całej Szkocji. A ci, którzy znają się choć troszkę na sztuce, nie wyobrażają sobie Glasgow bez tego obrazu. Obraz odrzucony przez profesorów, przez niby znawców sztuki i studentów okazał się największą wartością dzisiaj nie tylko dla tego muzeum, ale i dla Szkocji.

Jezus – kamień odrzucony

A mówię o tym dlatego, że dzisiaj św. Piotr mówi, że Jezus jest kamieniem węgielnym, który został odrzucony przez ludzi, ale w oczach Boga miał niesamowitą, nieskończoną wartość i na tym kamieniu Bóg oparł budowę swojej budowli. Moi kochani, bardzo często jest tak, że to, co naprawdę wartościowe i w oczach Bożych wielkie, przez ludzi jest niedoceniane.

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie 5 Niedziela Wielkanocna rok A – Świat czasem myli się w swoich ocenach – Bóg nigdy!

Przejściowy papież

Początek XX wieku – trzeba wybrać papieża, ponieważ umiera papież Pius IX, który po św. Piotrze był najdłużej kierującym Kościołem papieżem, bo rządził nim aż 32 lata i kardynałowie postanawiają wybrać papieża przejściowego. Nie wiadomo, co przyniesie nowy wiek, co przyniosą nowe czasy, więc papież starszy, taki umiarkowany, będzie najlepszy. Takim kandydatem okazał się Gioacchino Pecci. Miał już wtedy 68 lat – bardzo umiarkowany, właściwie będzie kontynuatorem pewnej linii przez krótki czas, a potem być może nowy papież otworzy nowy rozdział w historii Kościoła. Jakże bardzo się pomylili ówcześni obserwatorzy życia Kościoła, bo papież Pecci, czyli Leon XIII okazał się genialnym wizjonerem.

Nie dość, że nie spełniły się ich proroctwa o krótkich rządach – rządził Kościołem 25 lat, umarł w wieku 93 lat, okazał się niesamowicie papieżem patrzącym w przód. Jego encykliki, dokumenty otworzyły całkiem nowy rozdział, nową kartę w historii Kościoła. Jest autorem najbardziej znanej jego encykliki „Rerum novarum”, w której opowiedział się za chłopami, robotnikami. Stwierdził, że prawie że cały majątek świata skupiony jest w rękach nielicznych, a robotnicy cierpią biedę. Dlatego poparł związki zawodowe. Mówi, że trzeba ująć się za tymi najbiedniejszymi, jednak nie w duchu socjalizmu. Pokazał zupełnie inną, nową drogę. Dzisiaj właściwie pozostałe encykliki społeczne papieży są jedynie komentarzem i rozwinięciem „Rerum novarum”. Napisał encyklikę o filozofii chrześcijańskiej. W sposób nowoczesny popatrzył na nauczanie Kościoła, spotykał się ze wszystkimi światłymi tamtej epoki. Okazał się papieżem na XX albo nawet XXI wiek, a miał być papieżem przejściowym, który na krótki czas zapełni pewną lukę, a potem będzie coś nowego.

Jesteśmy żywymi Kamieniami

Moi kochani, bardzo często Pan Bóg przekreśla nasze ludzkie plany. Dzisiaj słyszymy, to jest też ciekawa rzecz, że i my jesteśmy żywymi kamieniami, skoro Jezus jako kamień węgielny został odrzucony przez świat przez sobie współczesnych, to my jako żywe kamienie, czy mamy się bać, że będziemy odrzuceni? Tak. I moi kochani, ja się cieszę z tego, że jestem odrzucany. Byłoby gorzej, gdybym nie był odrzucany przez przynajmniej pewne nurty dzisiejszego świata. Naprawdę się z tego cieszę, że jestem odrzucany chociażby przez tych, którzy myślą, że idą z duchem czasu, a tymczasem zionie od nich pustką na odległość. Albo że jestem odrzucany przez tych polityków, którzy przyjmują postawę lisków chytrusków i jak to określił jeden z niemieckich komentatorów życia społecznego, są w stanie jutro przyłączyć się do protestów, do manifestacji, która dzisiaj protestuje przeciwko nim, jeśli wyczują tylko, że tam będzie więcej głosów, że zmienia się główny nurt, mainstream.

Raniero Cantalamessa – postawa współczesnego człowieka

Moi kochani, w czasie liturgii Wielkiego Piątku przepiękną homilię, która jest na YouTubie dostępna, zachęcam, żeby ją wysłuchać, obejrzeć nawet, wygłosił, no już dzisiaj kardynał Raniero Cantalamessa, słynny franciszkanin, którego powołał na kaznodzieję domu papieskiego, św. Jan Paweł II – do dziś głosi kazania – i w sposób przepiękny pokazał postawę współczesnego człowieka – z jednej strony tragiczny opis, a z drugiej bardzo piękny i pełen nadziei.

Mówi, że współczesny człowiek w swojej relacji do Boga przypomina małe dziecko, które jest rozwścieczone, rozżalone i rzuca się na tatę z piąstkami, bije go po twarzy, drapie, rani, a potem wycieńczone pada z wysiłku, tuli się do taty i płacze. Módlmy się o to, by nasi młodzi ludzie – młodzież, dzieci, nawet jeśli dzisiaj się buntują, w końcu znaleźli się w ramionach Ojca. Moi kochani, kapitalnie pisze św. Piotr w tym liście, już dzisiaj tutaj przytaczanym. Przytacza słowa samego Boga: Oto kładę na Syjonie mój kamień, odrzucony przez ludzi, ale przez Boga, przeze Mnie – mówi Bóg – wybrany i drogocenny. Ten, kto w Niego uwierzy, na pewno nie będzie zawiedziony. Pan z wami. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

 

🟢 👨‍🍳👉 Jak przygotować OWIES na WIELKANOC 

🟢 🍰 PRZEPIS NA BARANKA WIELKANOCNEGO – przepis na biszkopt 

Powitania i podziękowania 🙂

Moi drodzy, bardzo dziękuję i witam wszystkich nowych naszych subskrybentów i słuchaczy, a jest ich bardzo wielu. Ale dziękuję też z całego serca tym, którzy są nam wierni i przed każdą niedzielą słuchają „Szklanki dobrej rozmowy”. A może przypomina im o tym ta fizyczna szklanka, która jest już w wielu mieszkaniach, która gdzieś tam stoi na stole, to się na nią spojrzy i przypomina się – acha, może już coś jest, może już się pojawiło kazanie. Dla tych, którzy jeszcze nie mają, a chcieliby ją otrzymać, tutaj jest link, w jaki sposób to zrobić. Moi kochani, bardzo, bardzo dziękuję za pomysłowe hasła, hashtagi naszej akcji modlitwy za młodzież, by powróciła do Kościoła. Jest ich bardzo wiele, niektóre są rzeczywiście bardzo ciekawe. Dziękuję również starszym osobom, które w sposób może nieco inny podchodzą do tego: są tam wiersze, są pewne takie fraszki, które może nie są krótkie i takie chwytliwe, ale na pewno będą wykorzystane, ponieważ ja sobie to wszystko spisuję i te wszystkie rzeczy to są Wasze przemyślenia, też Duch Święty na pewno działa w waszych sercach. Na pewno to wszystko kiedyś uda nam się wykorzystać. Bardzo, bardzo dziękuję za każdy rodzaj wsparcia „Szklanki dobrej rozmowy”.

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

„​Liberté, egalité, fraternité”- wolność, równość i braterstwo – hasła rewolucji francuskiej niestety, okazały się tylko iluzją, bo jak wiemy rewolucja francuska, jak zresztą każda tego typu rewolucja, pożera własne dzieci i staje się ofiarą samej siebie. Ale te hasła są nadal ważne, niosą za sobą rzeczywiście prawdziwą, głęboką treść. Tę treść odkrywa papież Franciszek, a ksiądz Piotr i ksiądz Mateusz dopowiadają do tego to, co Duch Święty im podpowie i troszkę się może posprzeczają znowu, pokłócą, żeby wyostrzyć swoje stanowiska. Posłuchajmy.

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Rozpoczynamy kolejny rozdział encykliki i już w samym tytule odkrywamy zaproszenie do ciekawych odkryć dla wartości naszej wiary i Boga, który ją buduje. Papież zaprasza nas do spotkania z Bogiem, który już nie tylko jest przewodnikiem na drodze wiary, ale staje się budowniczym i to budowniczym naszych relacji. 

Zapraszamy Lumen Fidei pkt 51-52

 

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

1. czytanie (Dz 6, 1-7)

Wybór pierwszych diakonów

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy.

Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów, powiedziało: «Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcie zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa».

Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, oraz Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich apostołom, którzy, modląc się, nałożyli na nich ręce.

A słowo Boże szerzyło się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

Psalm (Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 18-19 (R.: por. 22))

Okaż swą łaskę ufającym Tobie
Albo: Alleluja

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana, *
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze, *
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Okaż swą łaskę ufającym Tobie
Albo: Alleluja

Bo słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski.

Okaż swą łaskę ufającym Tobie
Albo: Alleluja

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
na tych, którzy oczekują Jego łaski,
aby ocalił ich życie od śmierci *
i żywił ich w czasie głodu.

Okaż swą łaskę ufającym Tobie
Albo: Alleluja

2. czytanie (1 P 2, 4-9)

Powszechne kapłaństwo

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Piotra Apostoła

Najmilsi:

Przybliżając się do Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, miłych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: «Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony».

Wam zatem, którzy wierzycie, cześć! Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła – i kamieniem obrazy, i skałą potknięcia się. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.

Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali chwalebne dzieła Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

Aklamacja (J 14, 6)

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (J 14, 1-12)

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».

Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?»

Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».

Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».

Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca».

5 Niedziela Wielkanocna rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...