ZNAJDŹ NAS W MEDIACH

Pstrąg na parze z warzywami

lis 15, 2021 | Wiara od kuchni

Przepis jest częścią poniższego filmu ⏰ 20:08 Pstrąg na parze – jak zrobić 🙂 Nie ma w Twoim życiu sytuacji, z której Bóg nie mógłby Cię wyprowadzić. Sytuacja krytyczna nie jest końcem, ale początkiem. Jest momentem dokonywania zmiany swojego życia.

Kryzys może przyjść także wtedy, gdy w Twoim życiu „wszystko jest w porządku”. Bóg jest nieskończenie mocny i tak jak Eliasza, wyprowadzi Cię z kryzysu, odczujesz żarliwość o Jego chwałę.

Zadbaj o zdrowie. Zrzuć zbędne kilogramy. Zrób to w mądry sposób. Zdrowa dieta to klucz również do życia duchowego. Zdrowie i duchowość idą w parze.
rekolekcje wielkopostne 2021

Spis:
⏰ 00:00 Wprowadzenie
⏰ 00:22 Doświadczenie życia
⏰ 05:25 Konferencja – sytuacje kryzysowe
⏰ 20:08 Pstrąg na parze – jak zrobić 🙂

Przepis
Pstrąg z warzywami

Składniki:
1 pstrąg średniej wielkości
1 bakłażan
1 cukinia
1 czerwona papryka
1 cebula
1 czerwona cebula
1 kalafior
1 brokuł
natka pietruszki
1 cytryna
oliwa do pieczenia
Przyprawy: pieprz, pieprz cytrynowy, tymianek, bazylia, rozmaryn, kolendra, estragon.

Pstrąga oczyścić, od wewnętrznej i zewnętrznej strony posypać estragonem i pieprzem, najlepiej pieprzem cytrynowym. Można bardzo lekko posolić. Włożyć do środka fragment natki pietruszki. Można włożyć do wewnątrz i położyć na pstrągu plastry cytryny. Warto też przyprawić pstrąga pokrojonym lub zmiażdżonym czosnkiem.
Kalafior i brokuły obrać, podzielić na mniejsze części. Cebulę przekroić na pół.
Pstrąga, kalafior, brokuły i cebulę włożyć do parownika. Po ok. 20 minutach wyjąć pstrąga, włożyć do naczynia żaroodpornego i włożyć do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 5 minut w celu zarumienienia skórki. Sparowane warzywa posolić, przyprawić pieprzem, a także, dowolnie: tymiankiem, bazylią, rozmarynem, kolendrą lub innymi przyprawami. Można je lekko posolić.

Na patelnię wlać niewielką ilość oleju (można użyć oliwy z oliwek z przeznaczeniem „do pieczenia”). Bakłażan i Cukinię pokroić na talarki grubości 1 cm. Smażyć na oliwie z obu strun – około 4 minut i przełożyć do naczynia wyścielonego ręcznikami ligninowymi w celu odsączenia oleju, by potrawa była dietetyczna. Oczyścić paprykę z gniazd nasiennych, pokroić na trójkąty, grillować na oleju ok. 5 minut, przełożyć do naczynia, w którym są już grillowana cukinia i bakłażan. Pokroić na plastry czerwoną cebulę i grillować na oliwie. Cebulę lekko skropić octem, najlepiej jabłkowym, wtedy nie straci koloru. Cebulę dodajemy do reszty grillowanych warzyw. Grillowane warzywa przyprawić podobnie jak gotowane, zgodnie z własnym upodobaniem.
Danie gotowe do podania.