6 Niedziela Zwykła rok A

lut 9, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

6 Niedziela Zwykła rok A – Ewangelia (Mt 5, 17-37)

Jak rozmawiać o wolności – najlepiej pokazać przykłady ludzi wolnych. Wolnych pomimo różnych trudności z którymi się zmagali, które po ludzku zabierały im wolność. 

Zapraszamy na rozważanie 6 Niedziela zwykła rok A – Klucze wolności ksrdynała Van Thuana – zapraszam.

Wolność – jeśli chcesz możesz zachować przykazania 

Zapraszam na „Szklankę dobrej rozmowy”. Dzisiejsze pierwsze czytanie z Księgi Syracha mówi o wolności. Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania. Bóg położył przed tobą ogień i wodę. Po co chcesz, wyciągniesz rękę. Jest przed tobą życie i śmierć. Co chcesz otrzymać, to będzie ci dane.

Z wolnością jest dzisiaj duży problem. Dla wielu ludzi, nie trzeba tego tłumaczyć, wyjaśniać, że tak jest, wolność polega na robieniu czegokolwiek – człowiek jest nieskrępowany, może robić wszystko.

Moja łódź – moje otwory wolności 

Kiedyś przeczytałem taką historię, która mi się bardzo spodobała. Wyobraź sobie, że kupujesz łódź na pół z jakimś twoim kolegą. Wyjeżdżacie na pełne morze i nagle wyciągasz kredę, robisz kreskę: To jest moja połowa łodzi, to jest twoja. Wyciągasz wiertło. – Co chcesz robić? – Będę robić „otwory wolności”, to jest moja połowa łodzi. Wiercisz w dnie łodzi wiertłem otwory. – Przecież ty nas zatopisz! – Przestań, to jest moja wolność, mam prawo do swojej wolności. Mam prawo wyrażać siebie, a ty nie możesz powstrzymywać mojej twórczej ekspresji. Pytanie, kiedy moja wolność stanie się naszym pogrzebem…

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie 6 Niedziela Zwykła rok A – Klucze wolności kardynała Van Thuana.

Wietnamski kardynał François-Xavier Nguyên Van Thuân

Moi kochani, to, czym jest wolność tak naprawdę widać w życiu tych, którzy tę wolność, przynajmniej w zewnętrznym wymiarze, stracili. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny wietnamskiego kardynała, Van Thuana. Kardynał Van Tuan trzynaście lat spędził w więzieniu, z tego dziewięć w totalnej izolacji. Okazało się, że w więzieniu stał się niebezpieczny – dla strażników. Na początku władze komunistyczne, które go tam osadziły, zarządziły, żeby jego strażników zmieniać co dwa tygodnie, ponieważ ma na nich „zgubny wpływ”, jest dla nich zagrożeniem. Ale ponieważ był tak skuteczny, że nawet dwa tygodnie starczyły mu, żeby przekonać strażników i przeciągnąć ich na swoją stronę, powiedziano potem: Zostawimy tylko jedną zmianę, żeby wszystkich nie zaraził. Skąd kardynał Van Thuan otrzymał taką moc, żeby w taki sposób przeżyć więzienie?

Skąd czerpał siłę kardynał François-Xavier Nguyên Van Thuân

Moi kochani, dwie rzeczy mu w tym pomogły. Mówi, że kiedy jechał statkiem do więzienia oddalonego o wiele kilometrów, płynął statkiem w towarzystwie tysiąca pięciuset więźniów stłoczonych na pokładzie, przypomniał sobie historię pewnego chińskiego biskupa. Ten biskup, podobnie jak on, został uwięziony i powiedział:

Będąc w więzieniu, pół życia spędziłem na czekaniu. Istotnie, pomyślał kardynał Van Thuan, każdy więzień czeka na wolność. Każda minuta jest dla niego oczekiwaniem, kiedy wreszcie wyjdzie na wolność. I wtedy kardynał mówi: Powiedziałem sobie: Nie będę czekał, wybieram teraźniejszość. To jest teraz moja katedra. Tu będę działał.

A druga rzecz, która mu w tym pomogła – mówi, że pewnej nocy nagle się obudził i mówi: Tak wiele myślę o tym, żeby głosić ewangelię, żeby zakładać seminaria, kształcić kleryków, głosić rekolekcje dla sióstr zakonnych, ewangelizować niechrześcijan. To wszystko jest ważne. To są dzieła Boże. Ale muszę dokonać rozróżnienia pomiędzy dziełem Bożym a Bogiem. Dzieło Boga to nie jest Bóg. Pan Bóg mówi: Oddaj mi swoją wolność. Teraz nie możesz głosić, jeździć, działać. Powierz mi się, Ja to lepiej zrobię za ciebie. Wybiorę lepszych, zdolniejszych. A ty wybierz Boga, wybierz mnie tutaj. Wybrałem Boga i to było moje oparcie.

Przyczyny kryzysu w Kościele

Moi kochani, kardynał Van Thuan poprosił do więzienia o lek na żołądek, powiedział, że mu służy dobrze wino. Uwierzono i codziennie trzy krople wina i jedna kropla wody służyła mu do sprawowania Eucharystii. Był w więzieniu, ale był w pełni wolny. Powiedział kiedyś taką rzecz, zapytany już później, bo wyszedł z więzienia po 13 latach, głosił rekolekcje dla Kurii Rzymskiej, dla papieża i zapytany o przyczyny kryzysu w Kościele, mówi tak:

Kryzys w Kościele związany jest z tym, że nikt nie traktuje poważnie modlitwy. Nie wierz nikomu, kto się nie modli, nawet wtedy, gdyby czynił cuda. Jest bezużyteczny. To robot jest bardziej wydajny niż on.

Moi drodzy, jaką wolność wybieram? Dla mnie jest oczywiste – bardzo często w życiu jesteśmy pozbawieni zewnętrznej wolności. Człowiek chory nie może wszędzie jechać, nie może się ze wszystkimi spotykać. Jego wolność jest ograniczona. Człowiek, który ma dużo pracy, nie może korzystać z wszystkich uroków życia. Ten, kto ma rodzinę, dom, nie może robić wszystkiego, co mu się podoba. I właśnie w tych moich ograniczeniach wolności Pan Bóg daje mi pełną wolność. Otwarciem się na tę wolność jest modlitwa.

Te słowa kardynała Van Thuana weźmy sobie do serca: nie wierz nikomu, kto się nie modli, nawet gdyby czynił cuda. Człowiek, który się nie modli, jest bezużyteczny. To robot może być bardziej wydajny niż on.

Moi kochani, abyśmy w tych naszych ograniczeniach codzienności, które trochę krępują naszą wolność, żebyśmy w każdym z nich mogli zobaczyć obecność Boga, który daje prawdziwą wolność w każdej sytuacji, przyjmijmy Jego błogosławieństwo. Pan z wami. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

Szklanka dobrej rozmowy – o co chodzi?

Moi kochani, z tych maili, które piszecie zamawiając nasze szklanki wynika, że bardzo często słuchacie razem „Szklanki dobrej rozmowy” – w małżeństwie, w rodzinie. Gdyby tak rzeczywiście było, że nasze rozważania łączą jeszcze bardziej, pogłębiają więzi rodzinne, to byłoby super. Na przykład ostatnio byłem wzruszony – jeden z maili: Zamawiam szklankę dla mojego brata, bo on was słucha i chcę mu sprawić niespodziankę. Cieszę się z tego, że dzielicie się linkami, posyłacie wiadomość, że czegoś warto posłuchać. Ja na przykład tak mam, że jeżeli coś mi się podoba, to nie chcę sam tego słuchać. Mówię, dzwonię czy mówię komuś: Warto, słuchaj, warto posłuchać, warto to zobaczyć. To jest taki naturalny odruch serca. I bardzo się cieszę, że ten naturalny odruch, że warto nas słuchać, dotyczy też właśnie „Szklanki dobrej rozmowy”. 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Każdy człowiek ma takie swoje ulubione miejsce, z którego spogląda na świat. Co jest tym „tronem” konkretnie w domu? Miejsce, w którym z pomieszczeń? Na co ciekawe pytanie odpowie ksiądz Piotr, a ksiądz Mateusz pewnie dopowie, że „sercem przyjęta wiara prowadzi do zbawienia”, a jest jeszcze jeden szczegół konieczny do zbawienia. Jaki? A, to posłuchajmy „Dopowiedzeń”.

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Czy można wierzyć bez łączności ze wspólnotą Kościoła? Papież Franciszek zdaje się stawiać tezę, że jest to niemożliwe. Czy wiara jest zatem sprawą prywatną czy też sprawą całej wspólnoty? Jakie miejsce w tej wspólnocie mają mężczyźni? Czy wystarczy tylko sercem przyjąć wiarę?

Zapraszamy do posłuchania.Lumen Fidei pkt. 22

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

6 Niedziela zwykła rok A

1. czytanie (Syr 15, 15-20)

Wymagająca wolność człowieka

Czytanie z Mądrości Syracha

Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania, a dochowanie wierności zależy od Jego upodobania. Położył przed tobą ogień i wodę, po co zechcesz, wyciągniesz rękę. Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się spodoba, to będzie ci dane. Ponieważ wielka jest mądrość Pana, ma ogromną władzę i widzi wszystko. Oczy Jego patrzą na tych, co się Go boją – On sam poznaje każdy czyn człowieka. Nikomu On nie przykazał być bezbożnym i nikomu nie zezwolił grzeszyć.

Psalm (Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 17-18. 33-34 (R.: por. 1))

Błogosławieni słuchający Pana

Błogosławieni, których droga nieskalana, *
którzy postępują zgodnie z Prawem Pańskim.
Błogosławieni, którzy zachowują Jego napomnienia *
i szukają Go całym sercem.

Błogosławieni słuchający Pana

Ty po to dałeś swoje przykazania, *
aby przestrzegano ich pilnie.
Oby niezawodnie zmierzały moje drogi *
ku przestrzeganiu Twych ustaw.

Błogosławieni słuchający Pana

Czyń dobrze swemu słudze, Panie, *
aby żył i przestrzegał słów Twoich.
Otwórz moje oczy, *
abym podziwiał Twoje Prawo.

Błogosławieni słuchający Pana

Naucz mnie, Panie, drogi Twoich ustaw, *
bym ich przestrzegał do końca.
Ucz mnie, bym przestrzegał Twego Prawa *
i zachowywał je całym sercem.

Błogosławieni słuchający Pana

2. czytanie (1 Kor 2, 6-10)

Prawdziwa mądrość

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Głosimy mądrość między doskonałymi, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających. Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały; lecz właśnie nauczamy, jak zostało napisane: «Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują».

Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego.

Aklamacja (Por. Mt 11, 25)

Alleluja, alleluja, alleluja

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Alleluja, alleluja, alleluja

Wersja dłuższa

Ewangelia (Mt 5, 17-37)

Wymagania Nowego Przymierza

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.

Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza.

Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.

Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Boga; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi».

Wersja krótsza

Ewangelia (Mt 5, 20-22a. 27-28. 33-34a. 37)

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi.

Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi».

6 Niedziela zwykła rok A rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...