5 Niedziela Zwykła rok A

lut 3, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

5 Niedziela Zwykła rok A – Ewangelia (Mt 5, 13-16)

Jak współpracować z Ducham Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu – zapraszamy na szklankę dobrej rozmowy:)

Zapraszamy na rozważanie 5 Niedziela zwykła rok A – Odkryj moc Ducha Świętego – zapraszam.

Jak działa Duch Święty?

Zapraszam na „Szklankę dobrej rozmowy”. Ojciec Joachim Badeni, kierownik duchowy, nieżyjący już krakowski, wspaniały kaznodzieja, opowiada, że pewnego razu przyszła do niego studentka ze swoją młodszą siostrą, która przygotowała się do bierzmowania i studentka mówi:

Proszę ojca, moja siostra przerobiła cały Katechizm – 120 pytań do bierzmowania i zdała je na piątkę. Wie dokładnie, gdzie ma stać w czasie bierzmowania, którędy będzie przechodził biskup, czym krzyżmo św, ale czegoś mi tu brakuje – bo nie wie, po co to wszystko. Czy ojciec mógłby mi w tym pomóc?

Ojciec Joachim Badeni mówi: Mam mało czasu, co tu zrobić? I zaczyna. Pyta tej dziewczynki: Słuchaj, pewnie wiesz, co to jest krem Nivea. To powiedz, co się dzieje z twoją skórą, kiedy mama nasmaruje ją kremem Nivea? I wtedy ta dziewczynka zaczęła nagle, jak to określił ojciec Badeni, odpowiadać jakby słowami hymnu do Ducha Świętego: kiedy skóra jest sucha i sztywna, staje się nawilżona i miękka. Kiedy jest lekko brudna, zostaje oczyszczona, a kiedy jest dużo tej Nivei, zaczyna błyszczeć i się świecić. W pracy Tyś ochłodą w skwarze – żywą wodą. Obmyj, co nie święte, przyjdź światłości sumień. Ojciec Badeni komentuje to zdarzenie tak: Widzicie, święte oleje i krzyżmo nie pomogły, a Nivea pomogła.

Święty Paweł o mocy Ducha Świętego

Święty Paweł dzisiaj mówi do swoich słuchaczy w Pierwszym Liście do Koryntian, to jest mój ulubiony fragment, który staje się dla mnie takim mottem. Te słowa mi od dawna towarzyszą. Kiedyś może do tego tutaj szerzej nawiążę. że kiedy przybył do swoich słuchaczy, nie przyszedł po to, aby błyszczeć słowem i mądrością. Jego mowa i nauczanie nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, ale były ukazywaniem mocy i ducha. Bibliści mówią, że kiedy pisał te słowa, pisał to w takiej formie, że wznosił się na szczyt greckiej retoryki. A więc mówi, że nie przyszedł po to, aby błyszczeć słowem, a właśnie to czyni. Błyszczy słowem, ale towarzyszy mu pokora i totalne przekonanie, że jest w mocy Ducha Świętego. 

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie 5 Niedziela Zwykła rok A – Odkryj moc Ducha Świętego.

Duch Święty podpowiada jak głosić słowo

Duch Święty podpowiada, co należy mówić. On jest głosicielem Słowa Bożego. Kaznodzieja, ten kaznodzieja z misją nauczania i ten, kto naucza w życiu, w rozmowach z dziećmi, ze swoimi bliskimi, jeśli otworzy się na Ducha Świętego, staje się Jego narzędziem. Ojciec Joachim Badeni mówi, że właśnie prosty przykład, który przyszedł mu tak na poczekaniu, sprawił, że ta dziewczynka nagle zaczęła się otwierać i odkrywać, jak działa Duch Święty w życiu. Moi kochani, bardzo często doświadczamy nawet, że Duch Święty potrafi posługiwać się naszymi, przynajmniej w naszym mniemaniu, błędami czy niedociągnięciami.

Nauczycielka, która uratowała ucznia

Czytałem kiedyś takie świadectwo nauczycielki, która jest matematyczką i zlecono jej nauczanie indywidualne. Miała odwiedzać chłopaka, który uległ poważnemu wypadkowi, był poparzony. Nie spodziewała się jednak, że stan jest aż tak ciężki, że ten chłopak aż tak wygląda. Kiedy przybyła do jego domu, widzi jego twarz, zmiany, to poparzenie. Straciła nagle wątek. Nie wiedziała co powiedzieć i po prostu, żeby się nie wzruszać, przeszła sucho do lekcji. Zaczęła go pytać, zaczęła tłumaczyć wzory, zadania. Wyszła cała spocona, zła na siebie, że zmarnowała szansę, żeby nawiązać z nim jakąś relację, żeby odnieść się do tego, co on przeżywa.

Kolejnego dnia jest na następnej lekcji i mówi mamie tego chłopca: Wie pani co, chciałem panią bardzo przeprosić. Dzisiaj inaczej z synem będę rozmawiać, bo po prostu nie wiedziałem, co powiedzieć. Przeszłam sucho do lekcji, jakbym nie była pedagogiem, tylko jakimś technikiem do przekazywania wiedzy.

A mama mówi: Nie wiem, jak pani podziękować za to, co pani zrobiła dla mojego syna. Po tej lekcji syn mówi: Mamusiu, pani zaczęła mnie po prostu uczyć. Pytała mnie z matematyki. A więc ze mną nie jest aż tak źle, skoro zamiast mnie pocieszać i użalać się nade mną, po prostu zaczęła uczyć mnie matematyki i przeszła do lekcji.

Okazało się, że właśnie chłopak tego potrzebował. Nauczycielka chciała jak najlepiej, nie wyszło, ale okazało się, że jednak bilans był pozytywny. I bardzo często tak jest, że kiedy otworzymy się na działanie Ducha Świętego, to Pan Bóg w sposób tajemniczy posługuje się nawet naszymi niedociągnięciami. 

Przestroga dla kaznodziejów

Moi kochani, święty Paweł mówi, że Jego nauczanie nie miało nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości. Bardzo często, przynajmniej nam, kaznodziejom grozi to, że uwierzymy jednak w swoje słowa mądrości i będziemy zwracali uwagę na zewnętrzną stronę tego, co robimy. To może nas zwieść na manowce.

Opowiadał kiedyś ksiądz Pawlukiewicz takie zdarzenie, które przeżył razem ze swoim kolegą. Mówi, że w dwójkę odwiedzali siostry zakonne w jednym z klasztorów, na porannych mszach świętych o godzinie 6 rano na przemian, na zmianę głosić u nich kazania na mszach świętych. Pewnego razu, akurat wtedy Pawlukiewicz nie miał dyżuru i kolega przyszedł troszkę chory, miał chrypkę, nie mógł mówić i mówi w zakrystii, ubierając się do Mszy świętej: Siostro, bardzo przepraszam, ale mam dzisiaj chrypkę, Nie będę w stanie powiedzieć kazania. Siostra się uśmiechnęła i mówi z wyrozumiałością: To nie szkodzi, proszę księdza, bo u nas większość sióstr i tak nie słyszy. Tak, że nic się nie stało. I mówi: Ale heca! Od trzech lat głosimy tym siostrom kazania, myślimy, że zbawiamy ich naszym słowem, a okazuje się, że siostry, po prostu większość tego nie słyszy.

Ks. Pawlukiewicz mówi: Nie zmartwiłem się przynajmniej przygotowałem Słowo Boże. Sam się przygotowywałem do Mszy świętej. Ale nauczyłem się pokory. Bardzo często Pan Bóg nam daje takiego prztyczka. Pokazuje, kto tu jest głosicielem słowa Bożego.

Moi kochani, bądźmy w rękach Ducha Świętego. Czy głosząc Słowo Boże tak jak ja tu w studio YouTubowym, czy na ambonie, czy głosząc Słowo Boże w domu, wśród swoich bliskich, w rozmowach telefonicznych? Bądźmy narzędziem Ducha Świętego. Otwórzmy się na Jego działanie, a On się nami posłuży najlepiej, nawet pomimo, a nawet z wykorzystaniem naszych niedociągnięć i pomyłek. 

Szklanka dobrej rozmowy – o co chodzi?

Może niektórzy już wysłuchali dzisiejszego rozważania ze szklanką dobrej herbaty? Bardzo dziękuję tym, którzy zamówili nasze szklanki. Wysłaliśmy już naprawdę wiele paczek, wszystko to, co przygotowaliśmy już się rozeszło. W tej chwili sprowadzamy nowe kształty tych szklanek i będą w przygotowaniu. A więc „Szklanka dobrej rozmowy ze szklanką dobrej herbaty.

Moi kochani, dziękuję za subskrypcje. W ostatnim czasie bardzo gwałtownie idą w górę. Dziękuję za wszystkie komentarze, za dobre słowo. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi z tymi szklankami, a chciałby się dowiedzieć, to tam jest link, można sobie włączyć i wszystko się wyjaśni. Oj, trzeba uważaj jednak, to są szklanki termodynamiczne i herbata trzyma ciepło. Dobra jeszcze raz: trzeba uważać to są szklanki termiczne. Jednak trzymają ciepło bardzo długo. 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Moi kochani, o czym kolejne Dopowiedzenia? Może pamiętacie z dzieciństwa taką Biblię dla dzieci z ilustracjami? Ksiądz Piotr w ostatnim odcinku Dopowiedzeń nawiązuje do takiej ilustracji, gdzie jest pokazane wygnanie z raju Adama i Ewy. Kiedy się można wpatrzeć w te postaci, które uciekają z raju, widać, że są to ludzie osieroceni, Przynajmniej takie wrażenie ma ksiądz Piotr. Wiara jest darem, który daje nam samego Boga, że człowiek nie może czuć się samotny i osierocony, bo jest w jego życiu Bóg. Ksiądz Piotr i ksiądz Mateusz zastanawiają się też, jakie w Biblii zdanie, według nich, jest najważniejsze. I okazało się, że każdy daje inną odpowiedź. Nie zdradzę jaką. Oglądnijcie. Dowiecie się z najnowszej części „Dopowiedzeń”.

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Wiara, która rodzi się ze spotkania z Chrystusem staje się wiarą synowską. Otwiera nas na przyjęcie daru. Prowadzi do postawy wdzięczności. Bóg staje się Ojcem, który wychodzi nam na przeciw.

Lumen Fidei pkt. 19-21

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

5 Niedziela zwykła rok A

1. czytanie (Iz 58, 7-10)

Światło dobrych uczynków

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Tak mówi Pan:

«Dziel swój chleb z głodnym, do domu wprowadź biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwracaj się od współziomków.

Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On rzeknie: „Oto jestem!”

Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem».

Psalm (Ps 112 (111), 4-5. 6-7. 8a i 9 (R.: 4a))

Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych, albo: Alleluja

On wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych, *
łagodny, miłosierny i sprawiedliwy.
Dobrze się wiedzie człowiekowi, który z litości pożycza *
i swoimi sprawami zarządza uczciwie.

Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych, albo: Alleluja

Sprawiedliwy nigdy się nie zachwieje *
i pozostanie w wiecznej pamięci.
Nie przelęknie się złej nowiny, *
jego mocne serce zaufało Panu.

Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych, albo: Alleluja

Jego wierne serce lękać się nie będzie. *
Rozdaje i obdarza ubogich,
jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze, *
wywyższona z chwałą będzie jego potęga.

Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych, albo: Alleluja

2. czytanie (1 Kor 2, 1-5)

Nauczanie Świętego Pawła

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia, przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże.

Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego. I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

Aklamacja (J 8, 12)

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Mt 5, 13-16)

Wy jesteście światłem świata

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

5 Niedziela zwykła rok A rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...