Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi rok A

lut 2, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi rok A – Ewangelia (Łk 2, 16-21)

Co nas czeka w przyszłym roku? Jakie składać sobie życzenia na Nowy Rok?

Czym jest błogosławieństwo? W „Błogosławieństwie Aaronowym”, zapisanym w Księdze Liczb, Bóg obiecuje swoje błogosławieństwo i opiekę dla swojego ludu. Historia ojca i syna o imieniu Hoyt pokazuje, jak wielką rolę może odgrywać błogosławieństwo w naszym życiu – ojciec, chcąc pokazać swemu niepełnosprawnemu synowi, że jest on pełnosprawny w myśleniu, opracował specjalną metodę komunikacji za pomocą komputera i później razem z synem brał udział w maratonach i triathlonach. W ten sposób syn zapominał o swoich ograniczeniach i czuł się pełnosprawny. Błogosławieństwo Boga może nas wspierać w podobny sposób, dając nam siłę i pokój, abyśmy mogli pokonywać wszelkie przeszkody i osiągać nasze cele. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi rok A – zapraszam

https://open.spotify.com/episode/5zmoJ0SQLN4aiZ6eD7mD3K?si=7c642ab182384624

Błogosławieństwo Aaronowe

Pierwsze czytanie w pierwszym dniu nowego roku pochodzi z Księgi Liczb z 6 rozdziału. Jest to prawdopodobnie najstarszy tekst biblijny, który zachował się w wykopaliskach, najstarszy fragment in extenso znaleziony przez archeologów. Błogosławieństwo Aaronowe:

„Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni swoje oblicze nad tobą i obdarzy cię swoją łaską. Niech Pan zwróci ku tobie swoje oblicze i obdarzy cię pokojem”.

Czym jest błogosławieństwo?

Czym jest błogosławieństwo w naszym życiu, błogosławieństwo Boga? Moi kochani, w Stanach Zjednoczonych była taka fascynująca historia ojca i syna. Na nazwisko mieli Hoyt. Dick Hoyt, ojciec niepełnosprawnego syna, który urodził się z porażeniem mózgowym. Nikt nie wierzył w to, że ten syn jest w pełni sprawny, jeśli chodzi o myślenie. Dopiero kiedy ojciec opracował specjalną metodę komunikowania się z synem poprzez komputer, ponieważ syn nie potrafił mówić, wszyscy zaczęli widzieć, że ten chłopak jest bardzo inteligentny.

Gdy chłopak poszedł do szkoły, w pewnym momencie dowiedział się o tym, że ma miejsce maraton, w którym bierze się udział, a wszystkie przychody z tego maratonu służą niepełnosprawnemu sportowcowi. I powiedział: Tato, ja bym chciał wziąć udział w maratonie. I wyobraźcie sobie, ojciec zaczął ćwiczyć. Miał wtedy 40 lat, zaczął intensywnie ćwiczyć i zaczął brać udział w maratonach razem ze swoim synkiem na wózku. Kiedy biegli któryś z maratonów, syn mówi: Tato, kiedy tak razem biegniemy, ja zapominam o tym, że jestem niepełnosprawny.

Proszę sobie wyobrazić, że w pewnym momencie ten syn zapragnął wziąć udział triathlonie. Ojciec nauczył go pływać. Kiedy jechali na rowerze – był specjalny wózek podłączony do roweru, ojciec pedałował, a syn przed nim. Syn miał wrażenie, że to on prowadzi rower. W czasie jednego z takich triatlonów na rowerze przejechali 180 kilometrów, 40 kilometrów przebiegli, a 4 kilometry przepłynęli. Gdy syn był w szkole, ojciec nie mógł ćwiczyć razem z nim, brał worek piasku, mniej więcej wagi syna, kładł na wózek i tak ćwiczył. Wzięli udział w około 900 imprezach. Ten tata zmarł w zeszłym roku w wieku osiemdziesięciu lat.

Wspaniała historia taty i syna. – Tato, kiedy razem biegniemy, zapominam o tym, że jestem niepełnosprawny. Ojciec poświęcił się dla swojego dziecka i popatrzcie, jaki owoc. Kiedy o tym słyszę, kiedy to czytam, mam przed oczyma Boga, naszego Ojca. Na tym chyba polega właśnie Jego błogosławieństwo w naszym życiu, że to nam się wydaje, że wszystko jest naszą zasługą, że jesteśmy samowystarczalni.

Pan Bóg jest w naszym życiu. On wszystkiego dokonuje. To, co jest dobre, wszystkie owoce naszego życia wypływają z tego, że Pan Bóg nam błogosławi, że nas prowadzi. Kiedy jestem w rękach Boga, to zapominam nawet o tym nieraz, że to On prowadzi moje życie. 

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi rok A.

Uznać wolę Boga za najlepszą dla mnie

Moi kochani, błogosławieństwo Boże polega na tym, że ja uznaję wolę Pana Boga za najlepszą dla mnie. W Dzienniczku siostry Faustyny było takie wydarzenie: Pewnego razu podchodzi do Faustyny jej współsiostra, jedna z zakonnic i mówi:

Módl się za mną, proś Miłosierdzie Boże, bo bardzo potrzebuję pewnej łaski. Siostra Faustyna rozpoczyna modlitwę w intencji tej siostry. W pewnym momencie ma poczucie, że ta rzecz w całej tej siostrze nie służy. Mówi jej o tym. – Nie Faustyno, ja bardzo tego potrzebuję. Módl się za mnie dalej. A wtedy Faustyna mówi: Ale pamiętaj, że nie powinniśmy Pana Boga zmuszać, żeby nam dał to, co my chcemy. Powinna się w naszym życiu wypełnić Jego święta wola. Siostra Faustyna modli się dalej intensywnie i wyprosiła siostrze tę łaskę. W pewnym momencie siostra mówi: Siostro, otrzymałam tę łaskę, ale teraz bym chciała, żeby wszystko było inaczej. Ta łaska wcale nie jest dla mnie dobra. Niech siostra się teraz za mnie modli, żeby wszystko jakoś inaczej było. Wtedy Faustyna mówi: Będę się modlić, ale o to, żeby się w siostrze wypełniła wola Boga, a nie to, co siostra chce.

Moi kochani, na początku tego roku do tego pierwszego kazania dołączam modlitwę w Waszej intencji. Będę się modlić jednak o to, żeby się w waszym życiu wypełniła wola Pana Boga, a niekoniecznie to, czego każdy z nas oczekuje. Pan Bóg najlepiej wie, czego potrzebujemy. Pan z wami. Niech was Pan błogosławi i strzeże. Niech rozpromienił nad wami swoje oblicze i obdarzy was swoją łaską. Niech Bóg zwróci ku wam swoje oblicze i obdarzy was pokojem. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty. 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Moi Kochani, za nami rok, kolejny rok naszego bycia razem i zarazem przed nami następny rozdział, który się otwiera. Naprawdę zachęcam do tego, bardzo ważne są subskrypcje, te lajki, komentarze. To wszystko sprawia, że treści ewangeliczne rozchodzą się bardziej dynamicznie. Przed nami kolejny sezon „Dopowiedzeń”.

Pierwszy odcinek z tej nowej serii naprawdę wciąga. Wysłuchałem z zapartym tchem od początku do końca. Dowiedziałem się m.in., kiedy w kościele pojawiła się pierwsza encyklika, no można się zdziwić, jakie potrafiły być egzotyczne tytuły i tematy encyklik. Naprawdę słucha się tego, jak takich naprawdę ciekawostek. Warto wziąć, nawet notesik, jakiś ołówek i sobie notować. Zwłaszcza, gdy ktoś prowadzi jakąś grupę przy parafii, jest animatorem czy moderatorem jakiejś wspólnoty, bo jak się podzielimy tą wiedzą, to naprawdę możemy zaskoczyć słuchaczy. Zapraszam. Rozpocznijmy ten Nowy Rok również i z „Dopowiedzeniami”

Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Co to są encykliki? Jakie znamy encykliki? Kiedy napisano pierwszą w dzisiejszym rozumieniu? Dlaczego warto je czytać? Serdecznie zapraszamy na nowy sezon naszych spotkań 🙂

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
rok A

1. czytanie (Lb 6, 22-27)

Błogosławieństwo Boże

Czytanie z Księgi Liczb

Pan mówił do Mojżesza tymi słowami: «Powiedz Aaronowi i jego synom: Tak oto macie błogosławić Izraelitom.

Powiecie im: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”.

Tak będą wzywać imienia mojego nad Izraelitami, a Ja im będę błogosławił».

Psalm (Ps 67 (66), 2-3. 5 i 8 (R.: por. 2a))

Bóg miłosierny niech nam błogosławi

Niech Bóg się zmiłuje nad nami i nam błogosławi; *
niech nam ukaże pogodne oblicze.
Aby na ziemi znano Jego drogę, *
Jego zbawienie wśród wszystkich narodów.

Bóg miłosierny niech nam błogosławi

Niech się narody cieszą i weselą, †
bo rządzisz ludami sprawiedliwie *
i kierujesz narodami na ziemi.
Niech nam Bóg błogosławi, *
i niech cześć Mu oddają wszystkie krańce ziemi.

Bóg miłosierny niech nam błogosławi

2. czytanie (Ga 4, 4-7)

Bóg zesłał swego Syna, zrodzonego z Niewiasty

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów

Bracia:

Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, byśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.

Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg zesłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: «Abba, Ojcze!» A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.

Aklamacja (Por. Hbr 1, 1-2a)

Alleluja, alleluja, alleluja

Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków,
a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Łk 2, 16-21)

Nadano Mu imię Jezus

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.

Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...