3 Niedziela Adwentu rok A

sty 7, 2023 | Ks. Marek Studenski, Rok A

3 Niedziela Adwentu rok A – Ewangelia (Mt 11, 2-11)

Jak nie dać się zamknąć w więzieniu bólu i smutku ? jak sobie radzić w trudnościach? 3 Niedziela Adwentu rok A – zapraszam

Powieści Charlesa Dickensa – wielkie nadzieje

Jedną z bohaterek książki „Wielkie nadzieje” Karola Dickensa jest panna Havisham. Postać tragiczna. Jako młoda dziewczyna bardzo bogata, dysponująca wielkim majątkiem, poznała wspaniałego kandydata na męża. Okazało się jednak, że był oszustem. Wcześniej jej kuzyn ostrzegał ją przed tym związkiem. Kiedy była już gotowa do ślubu, za dwadzieścia dziewiąta, wybrała suknię ślubną i włożyła jeden satynowy pantofel, otrzymała list i okazało się, że ten kandydat w ostatniej chwili zrezygnował z małżeństwa.

W tym momencie Miss Havisham zamknęła się w więzieniu własnego bólu. Pierwsze, co zrobiła, to zatrzymała wszystkie zegary w swoim domu. Usiadła w fotelu, w jednym pantoflu. Na stole tort ślubny. Tak spędziła całe swoje życie. Sukni nigdy nie zdjęła. Chodziła cały czas w jednym bucie, a na stole w jej mieszkaniu stał przez całe jej życie zgniły, zatęchły tort. Nie wyszła z więzienia swojego bólu, swojego smutku. Piękna powieść „Wielkie nadzieje” i wspaniała, choć tragiczna postać tej kobiety. Warto sięgać po książki Dickensa, naprawdę mogą wiele dać.

Więzienie Jana Chrzciciela

Słyszymy dzisiaj, że w więzieniu jest święty Jan Chrzciciel. Ale nie przejmuje się więzieniem, z więzienia zadaje tylko jedno pytanie i wysyła posłańców, żeby to sprawdzili. Posyła ich do Jezusa z pytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który miał przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? Jezus odpowiada: Powiedzcie Mu, co widzicie i co słyszycie: Niewidomi widzą, głusi słyszą, chromi chodzą, ubogim głosi się Dobrą Nowinę.

Zobaczcie, Jan Chrzciciel w więzieniu nie przejmuje się zewnętrznymi ograniczeniami. Szuka Jezusa i to jest dobre wyjście dla nas. Jeśli czujesz, może choć trochę, że twoje życie jest takim więzieniem bólu, smutku i nie znajdujesz wyjścia z tej sytuacji, zacznij czekać na Jezusa.

Niedziela Radości

Dzisiejsza niedziela jest niedzielą radości, niedzielą „Gaudete”. Liturgia sprawowana jest dwa razy w roku – raz Wielkim Poście i raz Adwencie w kolorze różowym, kolorze radości. Ta radość, nawet jeśli życie może być słone od łez i bolesne, ta radość jest w zasięgu Twego serca. Zacznij tak, jak Jan Chrzciciel wyglądać Jezusa, na Niego czekać.

Świadectwo boksera – największy tryumf życia

Mam tutaj kapitalną książkę, którą dostałem od Krzysztofa, pasjonata boksu. George Foreman to znany bokser amerykański, który dokonał niesamowitej rzeczy. Pierwszy triumf to mistrzostwo świata wagi ciężkiej w 74 roku i potem, po 20 latach, w wieku 45 lat, powtórzył ten sukces i został pierwszy raz i ostatni w dziejach powtórnie mistrzem świata w wadze ciężkiej.

Największym triumfem jego życia było nawrócenie, George Foreman jest teraz pastorem, człowiekiem nawróconym. Wspomniana książka naprawdę może dużo dać. Z całego serca zachęcam, żeby ją przeczytać, ale nie o tym chcę mówić. On w pewnym momencie mówi tak:

Kiedy byłem czynnym bokserem, moją jedyną pasją i całym życiem był boks. Kiedy odwiedzałem najpiękniejsze strony świata, myślałem tylko o jednym: żeby położyć kolejnego przeciwnika na ring, żeby go znokautować. Byłem na przykład na Jamajce. Kolega pyta: A jak Morze Karaibskie? I czy podobał ci się ten kraj? A ja powiedziałem: Nic z tego nie pamiętam. Zrobiłem swoje, położyłem przeciwnika na deskę, na deski, wsiadłem do samolotu i odleciałem. A przecież tam jest podobno najpiękniejsze morze świata. Błękitna woda, wspaniały klimat, niesamowici ludzie. Nic z tego nie zaczerpnąłem, z niczego nie korzystałem. Kiedy Bóg wszedł w moje życie, wszystko zmieniło się w sposób diametralny. Bóg pokazał mi, że muszę zacząć inaczej żyć, żeby zobaczyć w życiu małe przyjemności, małe radości. I odtąd rzeczywiście, od tej chwili moje życie jest pełne radości. Zupełnie inaczej żyję.

Rzeczywiście nie na zewnątrz, ale wewnątrz, w naszym sercu jest źródło radości. Jeśli odkryjemy Boga, jeśli odkryjemy Jezusa, jeśli tak jak Jan Chrzciciel będziemy wyczekiwać, poszukiwać Jezusa, to wraz z Nim przyjdzie radość i to z najdrobniejszych sytuacji. Taka radość jest niezależna od zewnętrznych okoliczności.

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Bramkarz Wojciech Szczęsny

Byliśmy ostatnio świadkami niesamowitego sukcesu naszego bramkarza. Wojciech Szczęsny dwa razy obronił karnego. Mecz Polska – Argentyna nie należał do najciekawszych. Jeżeli ktoś jest kibicem sportu, to przyzna, że graliśmy w sposób defensywny i pod tym względem nie było na co popatrzeć. W pewnym momencie holenderski sędzia zarządził rzut karny. Większość widzów tego meczu, większość kibiców nie zgodziła się z sędzią. To była bardzo wątpliwa sytuacja, więc byliśmy nawet nieraz, myślę, że wielu z was było zdenerwowanych na tę decyzję sędziego.

Ale co się okazuje? Messi strzela karnego i nagle Wojciech Szczęsny w sposób niesamowity, przepiękny broni tę bramkę. Jana niesamowita radość. A przecież zaczęło się od tego, że wydawała nam się ta decyzja sędziego niesprawiedliwa. Ale gdyby nie ona, to ten mecz byłby do końca smutny, nieciekawy. Chociaż przegrany zapewnił nam jednak awans do dalszej części Mundialu. Ale zauważcie, że właśnie pomimo, a nawet można powiedzieć paradoksalnie dzięki tej niesprawiedliwej decyzji sędziego, byliśmy świadkami tak wspaniałej obrony tego rzutu karnego. To była, moim zdaniem, jedyna atrakcja tego meczu.

Pan Bóg podobnie działa w życiu. Jeśli zaprosimy Jezusa, tak jak Jan Chrzciciel, do naszego życia, to będziemy przeżywać nie tylko niedzielę radości, ale nasze życie pomimo trudności będzie szczęśliwe i pełne większych i mniejszych radości, przyjemności. Wyjdziemy z więzienia bólu i łez. Nie podzielimy losu panny Havisham z powieści Dickensa, która do końca życia w jednym buciku i w sukni ślubnej przy zgniłym torcie rozpaczała nad swoją życiową porażką. Z Jezusem tak na pewno nie będzie. Pan z wami. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn, i Duch Święty.

Dziękujemy że jesteście z nami i z nami rozważacie Liturgię Słowa jaką niesie 3 Niedziela Adwentu rok A.

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Bardzo dziękuję za subskrybcje, komentarze, lajki. Nie wiem czy zauważyliście – udostępniliśmy statystyki, które mówią, jak nasze filmiki się rozchodzą, co jest przecież także Waszą zasługą i za to Wam bardzo, bardzo dziękuję. Ksiądz Mateusz i ksiądz Piotr w najnowszych „Dopowiedzeniach” będą kontynuować rozważania, już konkretnie nad siedmioma prośbami modlitwy „Ojcze nasz”. Warto tego posłuchać, bo jest to przecież modlitwa, którą odmawiamy każdego dnia, więc wypadałoby ją dobrze rozumieć. Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Ojcze Nasz to nie tylko 7 krótkich próśb ale bogactwo treści wypełniających nasze spotkanie z Bogiem Ojcem. Trzy pierwsze dotyczą Boga i pozwalają nam poznać prawdę o Nim.

Modlitwa, którą wszyscy świetnie znamy, może nas bardzo zaskoczyć swoją treścią. Już samo to gdzie jest umiejscowiona i jej pierwsze zdanie zapraszają nas do pełnego zaufania i bliskości podejścia do pełnego majestatu i świętości Boga. Boga, którego razem z Jezusem możemy nazywać Ojcem.

KKK 2803-2827 Zapraszamy do wspólnego odkrywania Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Spotkanie rodzi myślenie. Spotykamy się, by rozmawiać na ważne dla nas tematy. Myślimy, że dla Ciebie również staną się ważne. Zapraszamy!

Ks. Mateusz & Ks. Piotr #dopowiedzenia #katechizm #diecezjabielskożywiecka 👍

🙏 Polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

3 Niedziela Adwentu rok A

1. czytanie (Iz 35, 1-6a. 10)

Sam Bóg przyjdzie, aby nas zbawić

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Szaronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga.

Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: «Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, by was zbawić».

Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie.

Odkupieni przez Pana powrócą, przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na czołach; osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie.

Psalm (Ps 146 (145), 6c-7. 8-9a. 9b-10 (R.: por. Iz 35, 4))

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić, albo: Alleluja

Bóg wiary dochowuje na wieki, *
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych, *
wypuszcza na wolność uwięzionych.

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić, albo: Alleluja

Pan przywraca wzrok ociemniałym, *
Pan dźwiga poniżonych.
Pan kocha sprawiedliwych, *
Pan strzeże przybyszów.

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić, albo: Alleluja

Ochrania sierotę i wdowę, *
lecz występnych kieruje na bezdroża.
Pan króluje na wieki, *
Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić, albo: Alleluja

2. czytanie (Jk 5, 7-10)

Przyjście Pana jest już bliskie

Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła

Trwajcie cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi, dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny. Tak i wy bądźcie cierpliwi i umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie.

Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego, byście nie podpadli pod sąd. Oto Sędzia stoi przed drzwiami. Za przykład wytrwałości i cierpliwości weźcie, bracia, proroków, którzy przemawiali w imię Pańskie.

Aklamacja (Iz 61, 1)

Alleluja, alleluja, alleluja

Duch Pański nade mną,
posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Mt 11, 2-11)

Na Chrystusie spełniają się proroctwa

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».

Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».

 

3 Niedziela Adwentu rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B

Niedziela Zesłania Ducha Świętego rok B ( J 15, 26-27; 16, 12-15) Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama...

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego rok B ( Mk 16, 15-20) Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością? W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z...

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B

6 Niedziela Wielkanocna rok B ( J 15, 9-17) To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście...