32 Niedziela Zwykła rok C

lis 20, 2022 | Ks. Marek Studenski, Rok C

32 Niedziela Zwykła rok C – Ewangelia (Łk 20, 27-38)

Nigdy Nikomu nie odbieraj nadziei. Kim byli Saduceusze i dlaczego tak szybko zniknęli ze sceny historii? 32 Niedziela Zwykła rok C – zapraszam

Bezcenna Rada

Na początek taka rzecz, którą niedawno usłyszałem: Nigdy nikomu nie odbieraj nadziei, bo ona może być wszystkim, co on ma.

W Programie Trzecim Polskiego Radia był wywiad z Krzysztofem Zanussim. Zawsze lubię słuchać tego reżysera, bo cokolwiek mówi, to zawsze jest na poziomie. I rzeczywiście tym razem też się nie pomyliłem. W pewnym momencie dziennikarka zadała mu pytanie: Proszę pana, a załóżmy, że po śmierci nie ma nic, że nie ma Nieba, Szeolu, Hadesu, że wszystko się kończy tylko w tym życiu? Kiedy padło to pytanie, uderzyła mnie reakcja Krzysztofa Zanussiego. Zapanowała na chwilę cisza. I wtedy on mówi:

To jest przerażające. Nie jestem w stanie nawet sobie czegoś takiego wyobrazić. Najbardziej boję się nicości, pustki, otchłani. Skoro po śmierci nie ma nic, to znaczy, że nic więcej nas nie czeka. Są ludzie – mówi Krzysztof Zanussi, którzy potrafią przejść nad tym do porządku dziennego. Myślą sobie: Co mnie to obchodzi? Ja nawet sobie nie potrafię wyobrazić takiej sytuacji.

Widziałem, że nie tylko odpowiedział na pytanie, ale głęboko przeżył to, że po śmierci mogłoby nic nie istnieć.

Saduceusze – stronnictwo żydowskie

Dzisiaj do Pana Jezusa przychodzą saduceusze. To była bardzo ciekawa grupa i na arenie dziejów była bardzo krótko. To było stronnictwo żydowskie, które charakteryzowało się trzema rzeczami. Nie wierzyło w zmartwychwstanie, czyli w życie po śmierci, tym samym w sprawiedliwość – wszystko dokonuje się tylko w tym świecie. Jeżeli ma być jakaś sprawiedliwość, to tylko tutaj. I odrzucali istnienie aniołów i tym samym też demonów, bo to wiadomo, to jest upadły anioł.

Przychodząc do Pana Jezusa i dają Mu ciekawą sytuację, przedstawiają ciekawy problem, ale nie po to, żeby się dowiedzieć czy zmartwychwstanie jest czy nie, bo oni w nie nie wierzyli, tylko po to, żeby ośmieszyć Jezusa. Mówią, że jest kobieta, która na zasadzie prawa lewiratu – czyli jak umiera mąż, to szwagier, brat męża miał obowiązek przejąć wdowę i zapewnić potomstwo swemu bratu. Taka kobieta miała siedmiu mężów. Po śmierci, jeżeli jest zmartwychwstanie, to czyją będzie żoną?

Zauważmy tutaj w tym pytaniu jest w ogóle wyolbrzymienie i przerost, ponieważ wystarczyło powiedzieć, że kobieta miałaby dwóch mężów, oni do siedmiu mężów odnoszą się. Czyli tu im chodzi o coś więcej, żeby Pana Jezusa wyraźnie skompromitować. Pan Jezus udziela bardzo mądrej odpowiedzi. W zasadzie nie odpowiada na pytanie, ale zauważmy, że w odpowiedzi używa porównania do aniołów, wiedząc o tym, że oni w aniołów nie wierzą. Czyli jakby dał im prztyczka. Pan Jezus potrafił w sposób bardzo nawet taki, można powiedzieć troszkę ironiczny odwołać się do tego, w co oni nie wierzą. Mówi: Po śmierci wszyscy będą podobni do aniołów w niebie. Tam się już nie będą żenić ani za mąż wychodzić.

Współcześni saduceusze próbują nam odebrać wiarę

Moi kochani, dzisiaj współcześni saduceusze, którzy dzisiaj działają w troszkę inny sposób, również próbują nam odebrać wiarę, wiarę w sens życia, w głęboki sens życia, w perspektywę życia po śmierci. Mam tutaj kapitalną książkę. Napisał ją święty arcybiskup Józef Bilczewski, arcybiskup Lwowa, który pochodzi z Wilamowic, tam jest jego sanktuarium, dzieją się tam cuda. To jest akurat jego praca habilitacyjna, przepraszam: praca doktorska. To był też rektor uniwersytetu lwowskiego. Praca dotyczy wykopalisk archeologicznych związanych z Eucharystią. Praca, która dziś nie straciła swej aktualności, pokazuje, że na grobach pierwszych chrześcijan właśnie mnóstwo symboli, ikon wskazywało na to, że właśnie istotą chrześcijaństwa jest wiara w to, że prawdziwe spełnienie czeka człowieka dopiero po śmierci.

Ubezpieczyłeś swój dom od ognia?

Arcybiskup Bilczewski pisał wspaniałe listy pasterskie. W jednym z listów – niesamowicie ciekawa rzecz. – pisze tak: Ponieważ wtedy, to był okres międzywojenny, wchodziły ubezpieczenia, ludzie tego jeszcze nie znali, obawiali się, myśleli, że to są wyrzucone pieniądze – mówi: Słuchajcie, warto ubezpieczyć dom. Zwraca się do rolników, do właścicieli pól, jakichś obiektów rolniczych.

Mówi: warto ubezpieczyć swoje mienie, bo gdy przyjdzie na przykład pożar, to zakład ubezpieczeniowy zwróci przynajmniej część tego utraconego mienia. Ale kontynuuje tę myśl dalej i mówi tak: Ubezpieczyłeś swój dom od ognia? Dobrze zrobiłeś. Ale mam jeszcze drugie pytanie: Czy ubezpieczyłeś swoją duszę od ognia piekielnego? Czy masz ważną polisę ubezpieczeniową od ognia piekielnego? I popatrzcie, jakiej udziela informacji, jakiej udziela wskazówki: Mówi: ubezpieczenie wygasa po roku. I jeśli ktoś nie przedłuży polisy, ubezpieczenie staje się nieważne. Czy twoja polisa ubezpieczeniowa od ognia piekielnego jest ważna? Jeśli nie, w każdej chwili możesz ją przedłużyć, a możesz to zrobić u pełnomocnego przedstawiciela ubezpieczeniowego, agenta ubezpieczeniowego, którym jest kapłan w konfesjonale.

W ten sposób wykorzystuje okazję, by przypomnieć o perspektywie wychodzącej poza ten świat.

Zobacz nasze inne publikacje podcastowe 🎧 👉  Diecezja na Podcastach

Chcemy czuć się bezpieczni w tym świecie

Chcemy się zabezpieczać na wszelkie sposoby, chcemy czuć się bezpieczni w tym świecie, korzystamy z różnych ubezpieczeń, a przecież właściwe życie, cel, spełnienie czeka nas dopiero po śmierci. Czy jesteśmy ubezpieczeni na życie wieczne? Czy staramy się o to, żeby nasze życie było w bezpiecznych rękach?

Saduceusze kwestionują wiarę w zmartwychwstanie. Chcieli tę wiarę odebrać także innym, bo w ten sposób nauczali. To jest ciekawe, że ta dzisiejsza, niby niewinna rozmowa, taka polemika z Panem Jezusem, ona przybrała o wiele bardziej straszliwy obrót, bo właśnie saduceusze, stanowiąc najważniejszą część Sanhedrynu, bo do nich należeli arcykapłani Annasz i Kajfasz na przykład, skazali Jezusa na śmierć. Ale też odpowiedź, jaką Pan Jezus dał na to pytanie o zmartwychwstanie, padła właśnie wtedy, kiedy Pan Jezus zmartwychwstał. To była Jego odpowiedź.

Mówiliśmy troszkę o tym strachu i ubezpieczeniu przed ogniem piekielnym. To jest też bardzo ważne, ale ważniejsze jest coś innego. Niebo, życie po zmartwychwstaniu to życie w relacji z Bogiem, no i z bliźnimi.

I moi kochani, święta Teresa od Dzieciątka Jezus zmarła bardzo młodo. Umierała na gruźlicę mając 24 lata i na krótko przed śmiercią Jej współsiostra stawia jej pytanie: Tereska, a ty się nie boisz śmierci? Pytanie bardzo odważne, bo miała przecież przed sobą kobietę, siostrę, która liczyła się z tym, że gruźlica, no niestety, wtedy była chorobą nieuleczalną. Teresa się uśmiechnęła. Mówi: Nie boję się śmierci. To będzie takie proste: Najpierw ja zamknę oczy, a mój Jezus rozłoży swoje ramiona, a potem ja otworzę oczy, a Jezus zamknie nade mną swoje ramiona.

Jeżeli coś takiego nas czeka po tym życiu, to warto żyć nadzieją tego spotkania. Żeby kogoś jeszcze bardziej pokochać, żeby zawiązać jeszcze większą więź, trzeba go poznać. 

🟢 👨‍🍳👉 Zerknij na nasze filmy kulinarne 🍰 PRZEPIS NA SZYBKIE CIASTO 

Podcast @Dopowiedzenia

Najlepszym sposobem na poznanie, kim jest Bóg, ale takie poznanie w sensie głębszym, nie tylko intelektualne, ale także doświadczenie tego, kim jest Bóg, doświadczenie spotkania z Bogiem, najlepszym sposobem na poznanie Boga jest modlitwa. Posłuchajmy ich podcastu. Pan z wami. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn, i Duch Święty. Błogosławmy Panu. Zapraszamy na @Dopowiedzenia

 

Dlaczego warto się modlić? Co jest celem modlitwy? Modlitwa to droga. Droga poznawania Boga, tego kim jest i jaki jest. Dlatego najważniejszym słowem na modlitwie jest imię Jezus. to On, pokazuje nam swoim człowieczeństwem twarz Boga, obraca się w nszą stronę. Maryja wskazuje nam na tę drogę.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania drogi jaką jest modlitwa w naszym życiu.

👍🙏 polecamy też kanał @bp Roman Pindel i spotkania poświęcone Biblii 🙂

KKK 2663-2682

Zapraszamy do wspólnego odkrywania Katechizmu Kościoła Katolickiego.

@Dopowiedzenia

ks. Piotr i ks. Mateusz

Liturgia Słowa 32 niedziela zwykła rok C

1. czytanie (2 Mch 7, 1-2. 9-14)

Wiara braci męczenników w zmartwychwstanie

Czytanie z Drugiej Księgi Machabejskiej

Siedmiu braci razem z matką zostało schwytanych. Bito ich biczami i rzemieniami, gdyż król chciał ich zmusić, aby skosztowali wieprzowiny zakazanej przez Prawo.

Jeden z nich, przemawiając w imieniu wszystkich, tak powiedział: «O co masz zamiar pytać i jakie zdobywać od nas wiadomości? Jesteśmy bowiem gotowi raczej zginąć, aniżeli przekroczyć ojczyste prawa».

Drugi zaś brat, w chwili gdy oddawał ostatnie tchnienie, powiedział: «Ty zbrodniarzu, odbierasz nam to obecne życie. Król świata jednak nas, którzy umieramy za Jego prawa, wskrzesi i ożywi do życia wiecznego».

Po nim był męczony trzeci. Na żądanie natychmiast wysunął język, a ręce wyciągnął bez obawy i mężnie powiedział: «Z Nieba je otrzymałem, ale dla Jego praw nimi gardzę, a spodziewam się, że od Niego ponownie je otrzymam». Nawet sam król i całe jego otoczenie zdumiewali się odwagą młodzieńca, jak za nic miał cierpienia.

Gdy ten już zakończył życie, takim samym katuszom poddawano czwartego. Konając, tak powiedział: «Lepiej jest tym, którzy giną z rąk ludzkich, bo mogą pokładać nadzieję w Bogu, że znów przez Niego zostaną wskrzeszeni. Dla ciebie bowiem nie będzie zmartwychwstania do życia».

Psalm (Ps 17 (16), 1bcd. 5-6. 8 i 15 (R.: por. 15b))

Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga

Rozważ, Panie, moją słuszną sprawę, *
usłysz me wołanie,
wysłuchaj modlitwy *
moich warg nieobłudnych.

Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga

Moje kroki mocno trzymały się Twych ścieżek, *
nie zachwiały się moje stopy.
Wołam do Ciebie, bo Ty mnie, Boże, wysłuchasz, *
nakłoń ku mnie swe ucho, usłysz moje słowo.

Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga

Strzeż mnie jak źrenicy oka, *
ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
A ja w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, *
ze snu powstając, nasycę się Twoim widokiem.

Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga

2. czytanie (2 Tes 2, 16 – 3, 5)

Trwać w dobrych czynach i szerzyć Ewangelię

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan

Bracia:

Sam Pan nasz, Jezus Chrystus, i Bóg, Ojciec nasz, który nas umiłował i przez łaskę udzielił nam wiecznego pocieszenia i dobrej nadziei, niech pocieszy serca wasze i niech utwierdzi w każdym działaniu i dobrej mowie.

Poza tym, bracia, módlcie się za nas, by słowo Pańskie szerzyło się i rozsławiało, podobnie jak to jest pośród was, abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych, albowiem nie wszyscy mają wiarę. Wierny jest Pan, który umocni was i ustrzeże od złego. Co do was, ufamy w Panu, że to, co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić. Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości Chrystusowej.

Aklamacja (Por. Ap 1, 5b. 6b)

Alleluja, alleluja, alleluja

Jezus Chrystus jest Pierworodnym wśród umarłych,
Jemu chwała i moc na wieki wieków.

Alleluja, alleluja, alleluja

Wersja dłuższa

Ewangelia (Łk 20, 27-38)

Uduchowione życie zmartwychwstałych

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: «Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: „Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat pojmie ją za żonę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu”. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy pojął żonę i zmarł bezdzietnie. Pojął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę».

Jezus im odpowiedział: «Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania.

A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzewie, gdy Pana nazywa „Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba”. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją».

Wersja krótsza

Ewangelia (Łk 20, 27. 34-38)

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania: «Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania.

A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzewie, gdy Pana nazywa „Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba”. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją».

 

32 Niedziela Zwykła rok A/B/C

Czytania Liturgiczne pochodzą z Lekcjonarza wydanego przez: Wydawnictwo Pallottinum

Szklanka dobrej rozmowy

wesprzyj naszą działalność

Szczęść Boże – witaj w EKIPIE 🙂 👍🏻 razem staramy się docierać z Ewangelią po falach Internetu w najdalsze strony.
Uzyskane wsparcie na razie przeznaczamy na reklamowanie naszych kanałów: @Diecezja Bielsko-Żywiecka @Dopowiedzenia @bp Roman Pindel.
Wspierając nas na YouTube – pomagasz nam tworzyć treści i docierać z nimi do osób którym mogą pomóc.

👍👍👍 Jeśli chcesz wspierać ten kanał, a dostaniesz także te bonusy:

👉 Sprawdź sposoby wspierania naszej działalności

  • Plakietki lojalnościowe widoczne przy Twojej nazwie użytkownika w komentarzach i na czacie na żywo
Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających
  • Niestandardowe emotikony do użycia w wiadomościach i czacie na żywo
Super Youtuber Kucharz Animowany
  • Priorytetowe odpowiedzi na komentarze
  • Wcześniejszy dostęp do nowych filmów
  • Bezpośrednie zwracanie się do wspierających
  • Zdjęcia i aktualizacje statusu
Dzięki, że jesteś z nami 🤩 dziękujemy za wsparcie. Dziękujemy za okazane zaufanie 👍🏻
Mamy sporo pomysłów i mamy nadzieję że również dzięki Twojemu wsparciu wiele z nich już niebawem wcielimy w życie.

 

4 Niedziela Wielkiego Postu rok A

4 Niedziela Wielkiego Postu rok A

4 Niedziela Wielkiego Postu rok A - Ewangelia (J 9, 1-41) Sytuacja opisana w dzisiejszym fragmencie ewangelii jest niczym rodem z cyrku. Na szczęście w tym wydarzeniu są także osoby, które zachowały rozsądek i nie dały się ponieść emocjom. Podobna sytuacja może...

3 Niedziela Wielkiego Postu rok A

3 Niedziela Wielkiego Postu rok A

3 Niedziela Wielkiego Postu rok A - Ewangelia (J 4, 5-42) Tak jak Samarytankę z dzisiejszej Ewangelii, tak i nas, Jezus zaprasza byśmy sięgnęli głębiej w nasze życie i razem z Nim poszukali odpowiedzi na pytanie: "czego tak na prawdę pragniemy?" Te wartościowe...

2 Niedziela Wielkiego Postu rok A

2 Niedziela Wielkiego Postu rok A

2 Niedziela Wielkiego Postu rok A - Ewangelia (Mt 17, 1-9) Kiedy wszystko się sypie, wtedy doświadczamy ile mocy ma w sobie powtarzane jako modlitwa wezwanie: Jezu Ufam Tobie! Często zdarza się, że życie wydaje nam się bezsensowne i ciemne, a my czujemy się jak pyłki...