Twój Tata pokonał 3 rekiny IV Niedziela Wielkiego Postu C

mar 26, 2022 | Ks. Marek Studenski

IV Niedziela Wielkiego Postu rok C

IV Niedziela Wielkiego Postu rok C – zapraszam na rozważanie o Doświadczeniu miłości Ojca.

Historia Nemo i jego ojca

W animowanej, kultowej już bajce dla dzieci pod tytułem „Gdzie jest Nemo?” sympatyczna rybka o imieniu Nemo wypływa bardzo daleko od domu. Zawieruszyła się gdzieś w pobliżu wybrzeży Sydney. Akurat w tym miejscu nurkowanie praktykuje miejscowy dentysta. Widzi małą rybkę, złowił ją i umieścił w akwarium w swoim gabinecie. Nemo jest w niewoli. Myśli, że jego ojciec o nim zapomniał i go nigdy nie zobaczy. Pewnego dnia na oknie gabinetu dentystycznego ląduje pelikan Nigel i mówi:

Nemo mam dla ciebie wiadomość. Kiedy zniknąłeś z domu, twój ojciec o mało nie zwariował. Wyruszył na poszukiwanie. Walczył z oceanem. – To niemożliwe – dziwi się Nemo. To nie może być prawdą. – Tak, twój tata pokonał trzy rekiny. Poradził sobie z całą chmarą meduz. Mówi się, że płynie szybkim tempem w kierunku Sydney.

Dalsze dzieje Nemo warto sobie przypomnieć, odświeżyć, oglądając może tę piękną bajkę, w jaki sposób Nemo z akwarium znalazł się z powrotem w oceanie. Każda bajka zawiera w sobie głęboką prawdę, również i ta.

Ojciec z przypowieści też jest marnotrawny

Moi kochani, dzisiaj w ewangelii widzimy miłosiernego ojca. Przypowieść o synu marnotrawnym była różnie nazywana. Niektórzy proponowali proponowali, by zmieniono jej nazwę na przypowieść o miłosiernym ojcu, bo taka nazwa byłaby bardziej adekwatna. Ale może warto by ją nazwać przypowieścią „o marnotrawnym ojcu”, o ojcu który mimo, że został zdradzony przez syna, który wziął połowę majątku i tak ciężko zapracowane dziedzictwo roztrwonił w krótkim czasie, ojciec jednak nie waha się go dalej kochać. Kocha miłością, która, można powiedzieć, marnuje wszystkie osiągnięcia, sukcesy rodziny ojca.

Bóg nie potrafi wyrównywać rachunków

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała, że gdyby Pan Jezus, gdyby Pan Bóg, zdawał egzaminy, to oblałby egzamin z matematyki. Bo On nie potrafi wyrównywać rachunków.

Moi kochani, ta świadomość że mamy Ojca, który nas kocha bezwarunkowo, bez żadnych wstępnych zastrzeżeń, jest bardzo potrzebna akurat w tym czasie. Towarzyszy nam niepewność, lęk, smutek.

zobacz też odcinek METODA 7 sekund

Moi kochani, właśnie teraz potrzebujemy doświadczenia miłości Ojca. Syn z ewangelii wrócił do domu, chociaż już dzielił koryto ze świniami. Te nieczyste zwierzęta, których Żydzi bali się nawet dotknąć, bo zaciągali wtedy rytualną nieczystość, towarzyszyły mu przy korycie, mało tego, jadł z ich koryta i był traktowany gorzej niż one…

Ta świadomość, że w domu jest ojciec, który czeka, to doświadczenie miłości ojca od wczesnego dzieciństwa sprawiło, że syn mógł powiedzieć: A może wstanę i wrócę do mojego ojca.

Świadectwo o mądrym ojcu

Opowiadała mi nasza katechetka, już niestety nieżyjąca, która osiągnęła bardzo sędziwy wiek, zaczęła uczyć jeszcze w szkole, potem przeżyła wyrzucenie religii ze szkół, uczyła w salce katechetycznej i pod koniec życia jeszcze doświadczyła nauczania z powrotem w szkole.

Opowiadała mi, że w jej życiu wielkim umocnieniem był dobry, mądry ojciec. I miałem okazję wysłuchać różnych historii z jej życia i przyznam, że ojciec rzeczywiście był bardzo mądry, wymagający, ale kochał ją chyba niesamowicie i to bardzo mądrą miłością. Jako przykład takiego mądrego kroku wychowawczego podała sytuację, kiedy pewnego razu wróciła ze szkoły z uwagą w dzienniczku:

– Tato, nasza Pani jest niesprawiedliwa. Zosia robiła to samo co ja, ale ona nie dostała uwagi. Pani lepiej traktuje Zosię, bo tata Zosi pracuje u rzeźnika, jest rzeźnikiem i nosi pani mięso.

Tata się uśmiechnął i mówi: Słuchaj, tata Zosi jest rzeźnikiem, dlatego może pani przynosić mięso. Ja jestem kolejarzem. Gdyby pani potrzebowała, może będzie taka okazja, będę mógł panią gdzieś zawieźć pociągiem. Ale słuchaj, Mila – za co się dostaje uwagi i stoi się w kącie? W nagrodę? – No, nie. A co się stało? No, rozmawiałem z Zosią. A widzisz, od tego trzeba było zacząć. Gdybyś nie przeszkadzała na lekcji, nie byłoby uwagi.

I mówi ta pani Mila: Rozmowę z ojcem pamiętam do dziś. Mądry, kochający, ale wymagający ojciec. Takie doświadczenia są na wagę złota.

Bóg Ojciec walczy z całym oceanem zła

W naszym życiu, obojętnie ile lat żyjemy, tyle razy doświadczyliśmy miłości ojca, który nas do tej pory nie zostawił samymi w żadnej sytuacji. I w tym co dzisiaj przeżywamy, w tej obawie i lęku towarzyszy nam świadomość, że ojciec walczy z całym oceanem zła. Jest wszechmocnym Bogiem. Nie ma dla niego zła, grzechu, nawałnic, nie do pokonania. Tak jak ta mała rybka, Nemo, z bajki, dzisiaj w ewangelii dowiadujemy się, że jest Ktoś, kto nas kocha i na nas czeka, na kogo zawsze możemy liczyć. To nasz Ojciec, który dał nam życie i kocha nas nieskończoną miłością.

Dzięki że zainteresowałeś się rozważaniem na IV Niedziela Wielkiego Postu rok C.

zobacz filmy kulinarne 👨‍🍳

Podcast doPOWIEDZENIA

Może pamiętamy z lekcji religii, jak w zeszycie rysowali serduszko, a w nim mały płomyk. Katecheta mówi: To jest symbol łaski Bożej. Wtedy zastanawialiśmy, się czym jest ta łaska, co to jest, czym jest ten płomyczek. To pytanie, w inny, o wiele głębszy sposób dziś ksiądz Mateusz i ksiądz Piotr. Posłuchajmy.

1 Niedziela Adwentu rok A

1 Niedziela Adwentu rok A

1 Niedziela Adwentu rok A - Ewangelia (Mt 24, 37-44) Przygotujmy się dobrze do czasu Adwentowego czuwania. Każda minuta jest cenna i ważna. Każda decyzja ma znaczenie. 1 Niedziela Adwentu rok A -...

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C - Ewangelia (Łk 23, 35-43) Kto dziś śmieje się z Kościoła? Kto kiedyś śmiał się z Jezusa? Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C -...

33 Niedziela Zwykła rok C

33 Niedziela Zwykła rok C

33 Niedziela Zwykła rok C - Ewangelia (Łk 21, 5-19) Czy Jezus mówi o naszych czasach? Jezus zapowiada prześladowania ale też w tych ciemnych mrocznych sytuacjach wskazuje gdzie szukać światła. 33 niedziela zwykła rok C -...

Szklanka dobrej rozmowy

wesprzyj naszą działalność

Szczęść Boże - witaj w EKIPIE 🙂 👍🏻 razem staramy się docierać z Ewangelią po falach Internetu w najdalsze strony.
Uzyskane wsparcie na razie przeznaczamy na reklamowanie naszych kanałów: @Diecezja Bielsko-Żywiecka @Dopowiedzenia @bp Roman Pindel.

Wspierając nas na YouTube - pomagasz nam tworzyć treści i docierać z nimi do osób którym mogą pomóc.

👍👍👍 Jeśli chcesz wspierać ten kanał, a dostaniesz także te bonusy:

👉 Sprawdź sposoby wspierania naszej działalności

  • Plakietki lojalnościowe widoczne przy Twojej nazwie użytkownika w komentarzach i na czacie na żywo
Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających
  • Niestandardowe emotikony do użycia w wiadomościach i czacie na żywo
Super Youtuber Kucharz Animowany
  • Priorytetowe odpowiedzi na komentarze
  • Wcześniejszy dostęp do nowych filmów
  • Bezpośrednie zwracanie się do wspierających
  • Zdjęcia i aktualizacje statusu
Dzięki, że jesteś z nami 🤩 dziękujemy za wsparcie. Dziękujemy za okazane zaufanie 👍🏻
Mamy sporo pomysłów i mamy nadzieję że również dzięki Twojemu wsparciu wiele z nich już niebawem wcielimy w życie.