Szczęście Cię mija – Bo Ty tylko MNIE! MI! JA! – 5 Niedziela wielkanocna rok C

maj 26, 2022 | Ks. Marek Studenski

V Niedziela Wielkanocna

Po tym poznasz czy jesteś szczęśliwy! Każdy z nas szuka przepisu i recepty na szczęście. Znam takie przepis – zapraszam – opowiem o nim w tym odcinku. 5 niedziela wielkanocna V Niedziela Wielkanocna

Recepta na szczęście – Mnie! Mi! JA!

a raczej: Co robić, żeby nie być nieszczęśliwym. Słyszałem kiedyś takie powiedzenie: „Szczęście mnie mija, bo tylko: Mnie – mi – ja. Receptą na szczęście jest bycie dla innych. Miłość.

Dzisiaj po wyjściu Judasza z Wieczernika Jezus mówi: Daję wam przykazanie nowe, żebyście się wzajemnie miłowali. Pierwsza Msza święta jest organicznie związana z miłością. Jezus tego nie rozdziela. Na pierwszej Mszy świętej Jezus myje nogi Apostołom. W ten symboliczny sposób pokazuje, że Eucharystia musi być związana z miłością.

Rozbita ampułka

Jest takie kapitalne wspomnienie arcybiskupa Fultona Sheena. Mówi, że w czasie jednej z Mszy świętych mały ministrant podchodzi do księdza, niesie dwie ampułki, posługuje do Mszy świętej – ampułka z winem, ampułka z wodą. I nagle jedna z ampułek wysuwa mu się z rąk, spada na posadzkę, rozbija się w drobne kawałki. Zdenerwowany, wściekły ksiądz mówi: Weź to, pozbieraj i uciekaj. Zepsułeś mi ampułkę. Chłopczyk odszedł od ołtarza i już nigdy nie wrócił. A tym chłopcem był późniejszy pierwszy sekretarz partii, przywódca komunistycznej Jugosławii, Josip Broz Tito.

Arcybiskup Sheen mówi: A teraz druga historia. Tym razem Msza była w katedrze. Sprawował ją jeden z arcybiskupów. Mały chłopczyk niesie ampułki, przepiękne kryształowe, zabytkowe ampułki. I nagle jedna z ampułek spada na ziemię. Kryształ rozpryskuje się na drobne szkiełka. Chłopczyk nie może zapomnieć tego huku. Dla niego ten huk był jak wybuch bomby atomowej. Chłopczyk ze łzami w oczach, przestraszony, przerażony klęka, żeby pozbierać kawałki rozbitego szkła. I arcybiskup klęka razem z nim. Pomaga mu zbierać te ampułki, te szkiełka rozbitej ampułki. Kiedy klęczą pod ołtarzem, jeden i drugi, arcybiskup mówi: Słuchaj, a może ty w przyszłości zostaniesz księdzem?

I ta myśl kiełkowała w sercu tego chłopca. Został księdzem. I arcybiskup kończy to słowo mówiąc: Tym chłopcem jestem ja. To jest moja historia. Moi kochani, popatrzcie – miłość bliźniego może zmienić człowieka. W tej samej sytuacji można postąpić na dwa różne sposoby, ale nie ma porównania … Spojrzenie z miłością.

Mit o Pigmalionie

Ile razy w Ewangelii czytamy, że Jezus spojrzał na kogoś z miłością. Jest taki mit grecki o Pigmalionie. Pigmalion to był król Cypru. Bardzo chciał mieć swoją towarzyszkę życia, ale jego oczekiwania były wygórowane. Nikt nie mógł sprostać jego wymaganiom, dlatego postanowił stworzyć posąg kobiety, posąg kobiety z kości słoniowej. Ten posąg, ta rzeźba była tak piękna, że się w niej zakochał i zaczął obdarzać ten kamienny posąg z kości zaczął obdarzać miłością. Zaczął traktować ten posąg, jakby był żywym człowiekiem. Zobaczyła to bogini Afrodyta i ożywiła tę alabastrową rzeźbę.

Moi kochani, to jest oczywiście mit, bajka, ale mity greckie mają drugie dno. Ten mit mówi o tym, że miłość potrafi wskrzesić życie. Miłość potrafi podnieść, miłość potrafi obudzić w człowieku nowe życie, obudzić dobro.

Moi kochani, Jezus swoją miłością, kiedy się z Nim spotykamy, właśnie czyni to z nami. Czyni to w naszym życiu. Nieraz mamy trudność z kochaniem, zwłaszcza jeżeli bliźni, mówiąc ogólnie, kolokwialnie, nie jest łatwy. Mamy takich ludzi.

Clive Staples Lewis, autor słynnych „Opowieści z Narnii”, mówi tak: Jeśli masz kłopoty i czujesz, że nie kochasz jakiegoś człowieka, to zacznij postępować wobec niego tak, jakbyś go kochał. I zobaczysz, że miłość przyjdzie sama. To jest niesamowite. To jest kapitalna recepta. Czyny miłości sprawiają, że emocje i nasze odczucia nagle nadążą za tym i będziemy w pełni kochać człowieka. Warto tego spróbować.

Szczęście mnie mija bo tylko: Mnie – mi – ja. Odrzućmy taki styl życia. I wsłuchajmy się w zachętę Pana Jezusa, skorzystamy z Jego świadectwa. Daje nam nowe przykazanie, warto je przyjąć. Ono może zmienić w naszym życiu naprawdę bardzo wiele.

Podcast dopowiedzenia

My tu o miłości, a ksiądz Mateusz z księdzem Piotrem – o zabijaniu. Piąte przykazanie Boże wydaje nam się tak zrozumiałe, tymczasem nie musisz zabić fizycznie, żeby coś w człowieku umarło. O tym i o wielu innych rzeczach związanych z piątym przykazaniem rozmawiają nasi dwaj księża. z podcastu „Dopowiedzenia”. Warto posłuchać tym razem również ich dopowiedzeń. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy niedaleko nas tak wielu ludzi ginie i to przykazanie jest łamane na niewyobrażalną skalę.

3 Niedziela Wielkanocna rok B

3 Niedziela Wielkanocna rok B

3 Niedziela Wielkanocna rok B (Łk 24, 35-48) Jak realne i namacalne może być doświadczenie żywego Boga. Chcę podzielić się świadectwami ludzi, którzy DOŚWIADCZYLI, że wiara nie jest tylko zbiorem teoretycznych nauk, ale żywą obecnością, którą można doświadczyć na...

Niedziela Miłosierdzia rok B – 2024

Niedziela Miłosierdzia rok B – 2024

Niedziela Bożego Miłosierdzia (J 20, 19-31) Mark Twain napisał/powiedział: "Miłosierdzie to język, którego głusi mogą słyszeć, a ślepi mogą widzieć." jak to jest że miłosierdzie posiada tak ogromną siłę oddziaływania i dotykania ludzkiego serca. W dzisiejszym...

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 202

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 202

Wielkanoc 2024 Niedziela Zmartwychwstania (Łk 24, 13 - 35) Jezus zwyciężył - Szatan pokonany!!! Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro? Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (Ggrodu...