Jak to zrobić by przebaczyć? 7 Niedziela zwykła C

lut 19, 2022 | Ks. Marek Studenski

Jak to zrobić by przebaczyć? Czy wiem że przebaczenie to często klucz do lepszego życia? Zapraszam na rozważanie VII Niedziela Zwykła

Siła przebaczenia

Dzień 20 stycznia 1994 roku był najtragiczniejszym dniem w życiu polskiej piosenkarki greckiego pochodzenia, Elleni. W tym dniu dowiedziała się o śmierci swojej jedynej córki, Afrodyty. Zabójcą okazał się były chłopak dziewczyny, który nie mógł pogodzić się z ich rozstaniem. Możemy sobie wyobrazić, jaka walka zaczęła toczyć się w sercu Elleni. Jednak w pewnym momencie sięgnęła po telefon i wybrała numer matki tego chłopca, który okazał się mordercą. I mówi:

proszę pani, ja mam bardzo trudny czas. Straciłam córkę, ale wydaje mi się, że pani w jakiś sposób chyba też straciła syna. Chciałem pani powiedzieć jedno: Ja przebaczam Piotrowi.

Potem, kiedy Elleni otrzymała nagrodę świętej Rity z Cascii, która zostaje przyznana co roku kobiecie, która potrafiła w najtrudniejszych okolicznościach wybaczyć jakąś poważną winę czy zbrodnię, zapytana przez dziennikarza skąd wzięła siłę, żeby przebaczyć Piotrowi, powiedziała: To wiara pozwoliła mi przebaczyć. Teraz, kiedy słucham piosenek Elleni, przyjmuję je jako świadectwo.

Maleńka Miłość

Najpiękniejszą, według mnie, piosenką, właściwie kolędą, jest ta o Maleńkiej Miłości, która przyszła na świat w Betlejem. Kiedy słucham tej piosenki, mam przed oczyma matkę, kobietę, która potrafiła przebaczyć zabójcy swojej córki. Ta piosenka urasta do rangi świadectwa.

„Porzućmy zło, przestańmy złem się bawić i czystą łzą spróbujmy serce zbawić. Bo nadszedł czas i Dziecię się zrodziło, a razem z Nim Maleńka przyszła Miłość. Maleńka Miłość zbawi świat, Maleńką Miłość chrońmy z lękiem. Dziś cała ziemia i niebo drży od tej Miłości Maleńkiej.”

Kiedy słucham tych słów, zadaję sobie pytanie, jak wielka siła jest w tej Maleńkiej Miłości, która przyszła na świat w Betlejem przed dwoma tysiącami lat, że uzdolnienia człowieka do tak gigantycznego zwycięstwa. Jak wielka siła jest w tej Maleńkiej Miłości z Betlejem, że pozwala matce wybaczyć zabójcy swojego dziecka. Pan Jezus dzisiaj mówi Ewangelii – nie sztuką jest kochać tych, którzy nas kochają. Sztuką jest miłować nieprzyjaciół. Jaką korzyść z tego czerpie człowiek, kiedy miłuje tych, którzy go miłują? Miłujcie waszych nieprzyjaciół, odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.

Przerwać łańcuch zemsty

Moi kochani: Przerwać łańcuch zemsty. Jest taka bardzo piękna, a z drugiej strony tragiczna, brutalna sztuka, najbardziej krwawa sztuka Williama Shakespear’a pod tytułem „Tytus Andronikus”. Oglądałem to dwa razy – ekranizację tej sztuki z Anthonym Hopkins’em w roli głównej. Jest to przedstawienie, w którym pokazany jest łańcuch zemsty, zemsta jako samonapędzający się mechanizm. Najbardziej przerażającą sceną jest widok kobiety pozbawionej rąk, z obciętym językiem, a w miejsce rąk wsadzone są gałęzie. To jest ofiara krwawej zemsty dwóch braci. Warto tę sztukę oglądnąć jako przestrogę. Pokazuje bezsens zemsty. Konfucjusz, chiński myśliciel powiedział taką maksymę, którą warto sobie zapamiętać: Ten, kto planuje zemstę, niech od razu wykopie dwa groby.

Przebaczenie to klucz

Moi kochani, Pan Jezus wie, że przebaczenie przychodzi z wielką trudnością, ale też wie o tym, że przebaczyć to otrzymać klucz do dobrego życia, do pokoju serca, do pełnej radości. Myślę, że przebaczenie nie leży w naszej mocy, jest za trudne, Elleni słusznie powiedziała: To wiara pozwoliła mi przebaczyć. Dla człowieka to za trudne, ale dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Jak to zrobić by przebaczyć?

Ktoś mówi: Ale ja chcę przebaczyć, tylko nie potrafię. Robię wszystko, ale mi to nie wychodzi. Podejmij decyzję. Emocje na razie zostaw. To, że względem tej osoby, której chcesz przebaczyć, będą ci towarzyszyć negatywne emocje, to jeszcze nic nie znaczy. Ty podjąłeś decyzję. Nad emocjami będziesz pracował. One może na razie nie nadążają za twoją decyzją, ale nadejdzie czas kiedy spotkają się z decyzją i w pełni przebaczysz. Teraz liczy się akt przebaczenia. Przebaczam. Wypowiedzenie tego słowa przychodzi z wielką trudnością. Ale jeśli powiesz: „Przebaczam”, powiesz to z przekonaniem, to będzie twoja decyzja, i poprosisz Pana Boga o łaskę, to twoje emocje i to co czujesz w krótkim czasie, może w dłuższym, dopędzą twoją decyzję i w pełni przebaczysz. Warto wsłuchać się w słowa piosenki Elleni:

Porzućmy zło, przestańmy złem się bawić i czystą łzą spróbujmy serce zbawić, bo nadszedł czas i Dziecię się zrodziło, a razem z Nim Maleńka przyszła Miłość.

Chciałem, tak od siebie, podziękować pani Elleni za jej piękne świadectwo, które nie tylko wypowiada, ale potrafi je wyśpiewać, za słowa jej piosenek, które świadczą o jej miłości do Pana Boga, ale także za to, co stoi za tym wszystkim – za jej prawdziwą, głęboką wiarę, która pozwoliła jej przebaczyć. Dziękuję z całego serca.

Podcast doPOWIEDZENIA

Można znać Dekalog, prawo, można znać różne szczegółowe wytyczne, ale i tak decyzje podejmuje się w swoim sumieniu. Co to znaczy żyć zgodnie z sumieniem, jaką rolę w tym życiu odgrywają nasze emocje. To są kluczowe pytania dotyczące każdego z nas. Warto posłuchać księdza Piotra i księdza Mateusza, bo o tym właśnie mówią.

1 Niedziela Adwentu rok A

1 Niedziela Adwentu rok A

1 Niedziela Adwentu rok A - Ewangelia (Mt 24, 37-44) Przygotujmy się dobrze do czasu Adwentowego czuwania. Każda minuta jest cenna i ważna. Każda decyzja ma znaczenie. 1 Niedziela Adwentu rok A -...

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C - Ewangelia (Łk 23, 35-43) Kto dziś śmieje się z Kościoła? Kto kiedyś śmiał się z Jezusa? Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rok C -...

33 Niedziela Zwykła rok C

33 Niedziela Zwykła rok C

33 Niedziela Zwykła rok C - Ewangelia (Łk 21, 5-19) Czy Jezus mówi o naszych czasach? Jezus zapowiada prześladowania ale też w tych ciemnych mrocznych sytuacjach wskazuje gdzie szukać światła. 33 niedziela zwykła rok C -...

Szklanka dobrej rozmowy

wesprzyj naszą działalność

Szczęść Boże - witaj w EKIPIE 🙂 👍🏻 razem staramy się docierać z Ewangelią po falach Internetu w najdalsze strony.
Uzyskane wsparcie na razie przeznaczamy na reklamowanie naszych kanałów: @Diecezja Bielsko-Żywiecka @Dopowiedzenia @bp Roman Pindel.

Wspierając nas na YouTube - pomagasz nam tworzyć treści i docierać z nimi do osób którym mogą pomóc.

👍👍👍 Jeśli chcesz wspierać ten kanał, a dostaniesz także te bonusy:

👉 Sprawdź sposoby wspierania naszej działalności

  • Plakietki lojalnościowe widoczne przy Twojej nazwie użytkownika w komentarzach i na czacie na żywo
Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających Niestandardowa plakietka dla wspierających
  • Niestandardowe emotikony do użycia w wiadomościach i czacie na żywo
Super Youtuber Kucharz Animowany
  • Priorytetowe odpowiedzi na komentarze
  • Wcześniejszy dostęp do nowych filmów
  • Bezpośrednie zwracanie się do wspierających
  • Zdjęcia i aktualizacje statusu
Dzięki, że jesteś z nami 🤩 dziękujemy za wsparcie. Dziękujemy za okazane zaufanie 👍🏻
Mamy sporo pomysłów i mamy nadzieję że również dzięki Twojemu wsparciu wiele z nich już niebawem wcielimy w życie.